Z'is girootgekwêêkt as 'n kieken op 'n taofelborretje. Ze is kinderachtig opgevoed. WZD. 514, art. kwêêke(n): grootbrengen, opvoeden v. kinderen: ook Z.eil., m.n. W., Sch.-D. opget. Voor de uitdr. verg. p. 430 art. kie:ken, bediend worden az'n kie:ken op 'n borretje. 'k Weet'n nie 'oe da kind in de wèreld moe komm'n. Ik weet niet, hoe dat voor elkaar moet komen. Is 't nie goed vöö't kinnetje, dan is 't goed vöö 't minnetje. Is het niet goed voor het ene, dan is het wel goed voor het andere. WZD. 591. art. minne, waar de zegswijze als alg. Z. is opget. 'k Gaon klaoransie maok'n. Ik ga opstappen, ik ga me klaar maken. WZD. 441. art. klaransie enz.: alg. Z.; ook uitdr. 'k Draog'n m'n klêêrkasse op m'n rik. Ik draag al mijn kleren af. De kleintjes zien nie gemaokt om de gróöt'n in ulder gat te kiek'n. Bemoei je niet met zaken van ouderen of meerderen. Ie vloog mi z'n klikken en klakken op straote.. Hij werd buiten gesmeten. WZD. 447, 436. art. klikke; alleen voor Sch.-D., G. opget., in bet. houten hak v.e. muil. Wellicht benaming voor klompen? Of is het geheel klanknabootsing? Verb. m. klakke: pet (p. 436) onwaarschijnlijk. Ie is 'ier gekomm'n mee 'n klomp en 'n schoe. Hij is arm gekomen en in goeden doen geraakt. WZD. 451. art. klompe; de uitdr. ook Z.eil. Ie ziengt as 'n gebost'n klompe. Hij zingt heel siecht. Z'èn in dezelfd'n winkel klompen gepast. Zij zijn verre familie. Z'èn ktomp'n van d'n zeld'n boom gedroog'n. Ze zijn verre familie of hele maal geen familie. Ie zou op 'n klute ddödgaon. Hij is erg gierig. WZD. 455. klute 2. In deze en de volgende uitdrukkingen is de waarde een stuiver, in tegenstelling met Z.eil. waar de benaming aan het 21A cent stuk werd geg.; De zegswijzen zijn niet aanget. Je ka wè zien wao de kluut'n zitt'n. Men kan wel zien of iemand rijk is. En dan stao je dao mee je slechte 'alve kluut'n. En dan sta je daar voor schut. Ie ei z'n kluut'n g'ad. Hij is afgedankt, de verloving is verbroken. Ie ei nog gêên roste klute g'ad. Hij heeft nog nooit iets bezeten. Ie zit tn de knotte. Hij zit in moeilijkheden. Verg. WZD. 463. art. knossel 2., in de knossel zitte(n); knotte niet aanget. Ie kiekt as 'n zieke koe. Hij ziet er slecht uit. Liefde is blind en ie kuste 'n koebêête. Als op een der partijen bij een verloving wat aan te merken is. WZD. 464. koebêête: lett. voederbiet: Z.VI. tegenover bêêstepee(n) p. 66, Z.eil. 27

Archief | 1966 | | pagina 27