'n Stier is zöö'n grööte bêêste en die is wel êês mis. Vergoelijkend als iem. iets verkeerd doet. Ie moe stoepe staon. Hij moet tussen de onderste en bovenste man staan, als de schoven bij een hoge tas worden opgegeven. WZD. 941. art. stoep 1. (5); aid. is de uitdr. plaats. Z.eil., L.v.A., L.V..H. opget., niet Z.V.W. 't Was maor'n stoet van 'k gaon je gaon èn. Het was niet veel bijzonders. Die vliegt'r op af as Stoffels op z'n 'oenders. Hij begint er dadelijk aan. WZD. 942. Uitdr. is aid. geg. met Stoffel en in bet. ergens verzot op zijn; alleen v. Z.V.W. As stom zien zêêr dee, at-ie vee piene. Zegt men van een heel dom persoon. Ze doe de waste mee 't gróöte striekiezder. Ze gaat op het gewassen goed zitten cm het glad te krijgen. Ie staot over z'n strienk. Hij is te ver gegaan, hij heeft zich teveel inge spannen. Ie moet'r aordig strienk trekk'n. Hij moet er hard werken. WZD. 953. art. strienge; aid. geg. z'n strienge trekkCn) en buten (over) de striengen slae, slao(n): deze uitdr. Z.VI. en Z.eil. opget. Dien-ei in d'ollanse stront getrapt; is te ..gröös" om dialect te spreken (Sinds hij in „Holland" is geweest). WZD. 955. uitdr. ook Z. eil. 't 'Angt al an mekaore as stront an 't 'emde. Het hangt als droog zand aan elkaar. Stront, wien ei je gescheet'n. Uiting van diepe minachting. 't Is ai stront en dèrms. Het is een minderwaardige boel. Dèrms lett. darmen; voor Z.VI. mv. vorm op s, verg. art. aerm (z.nw.) WZD 9-10. Uitdr. niet opget. Jie zou je stront zift'n en je 't gruus opeet'n. Je bent heel gierig. Ie loopt te strontroenk'n. Hij loopt doelloos rond, hij loopt er de kantjes af. WZD. 955. art. strontroenke(n), buiten Z.VI. ook plaats. W., Z.B., N.B Je kunt'm mee 'n ströö(i)tje 'ouw'n. Hij blijft makkelijk plakken. Niet aanget. in deze vorm, doch wel: Je kunt'm mee 'n rot ströoitje trekk'n. Ongeveer als de vorige uitdr. Kom mao uut je ströö. Kom er maar mee voor den dag. Bij kaartspelkom maar uit. WZD. 956. art. ströö: deze uitdr. als Z.VI. opget., de vorige ook Z.eil. gewoon. N.bene voor G., Ofl. niet opget. Mi de stroopkanne riej'n. Vleien. Ned. met de stroopkan(-pot) lopen. V. Dale 1971. 'k En't stuuk vergeet'n. Ik heb het helemaal vergeten. Verg. WZD. 961. stuuk bie: vlak bij; stuuk-raek: precies raak. Aid. voor Z.B., L.v.Ax.. niet voor Z.V.W. opget. Da zien die vuuftien stuvers nie. Het gaat niet om het geld. 44

Archief | 1966 | | pagina 44