gewoon is d. geh. Z.: z'n toenge (tonge) op 't bèsteeboord laete(n) Claot'n) leggeCn) (zie p. 80). Verg. voor de 3e uitdr.z'n toenge 'angt op 't derde knoopsgat: m.m. alg. Z. Z'n toeng is nao de smisse. Hij spreekt niet, kan niet praten. Vooral over kinderen, zie boven. Z'n toeng 'ieng op z'n ondervesje. Hij was doodop. Zie boven. Z'is nie op d'r toenge gevall'n. Zij is niet op haar mondje gevallen. WZD. niet opget. 't Is't verlegg'n van je toenge nie wérd. Het heeft niets te betekenen. WZD. niet opget. Nao Toeroet om kali 'eiers. Nietszeggend antwoord op de vraag, waar iemand naar toe is. Kali'eiers: kalkoene-eierenC?) zie WZD. 397 art. kalle; mogelijk ook bij kalle 2: vogel" op de vogelstenge. Torhout, ook uitgespr. Toeroet, gemeente in West-Vlaanderen (België). Zoo zot as 'n top. Opgewonden vrolijk. WZD. 988. art. top(p)e tol (speelgoed); de uitdr. vooral Z.VI., plaats, ook Z.B. Die ei ook gêên ouw'n ('öógen) top geschöör'n. Hij is niet oud geworden. Ze loop zoo 'êêt as d'n brugsen (beSsen) tram. Zegt men v. e. zeer amou reus meisje. Dao bi j'ook mee in d'n tram. Daar ben je slecht mee af. Z'is nie bange van d'n tram. Op zedelijk gebied is ze nog al vrij. D'n tram, d'n brugsen, belsen d.w.z. de in 1887 geopende stoomtram Breskens- Maldeghem, m. verbinding n. Brugge. De hier geg. uitdr. zullen niet lang na de opening van deze lijn ontstaan zijn; ze typeren de kritische instelling t.o.v. deze nieuwigheid", zowel op technisch als op moreel gebied. Aan het eerst in 1912 geopende lijntje naar Cadzand is hier wel niet te denken. N.bene. De .mannelijke" vorm d'n tram is alg. Z., ontstaan door de behoefte bij de dialectspreker aan binding van lidwrd.m. volgende t. Spaor je traonen voo mêêrder nööd. Je zult nog wel erger meemaken. 'n Trein gaon. Hard lopen. trein fr. train: vaart, (snelle) gang. Trekke zei van 'Ekke, steke zei Verbeke, dauwe zei van 'Auwe. Aansporing om zich in te spannen. 'k Gaon d'r êês nao trekk'n (nao snokk'n). Ik ga het eens proberen. Kaartspel. WZD. 896. art. snokke(n) (nè, nao): winst maken: alg. Z'is zoo trots (grêös) as 'n 'ond mee zeven stèrten. Zij is erg trots. Is dit niet „overgewaaid": Engels as a dog with seven tails. Ie 'ad 't op z'n turnen. Hij had een erg kwade, opgewonden bui. WZD. 1001. art. turnen: nukken, in 't bijz. Z.VI., evenals volg. uitdr. Z'n turnen uutwerk'n. Zijn boze bui botvieren. Zie boven. 'k Wou joe wel êês spreek'n tussen (deu) d'ööre van 'n turfmande. Onder vier ogen spreken. WZD. 654. art. óöre: uitdr. ook Z.eil. 46

Archief | 1966 | | pagina 46