mogelijk, daar deze factoren complex werkzaam zijn en niet geïsoleerd van elkaar voorkomen. In een dorp wordt niet alleen de invloed van b.v. de isolatie ondervonden, maar tevens van de sociale controle en de materiële factoren etc. Deze ideale methode verviel dus. Wij hebben toen drie dorpen gekozen die op tal van punten verschillen, teneinde zoveel mogelijk van de factoren die meespelen te kunnen vangen. De inhoud van dit artikel is zodoen de kwalitatief. Wij zijn gekomen tot de volgende keuze van drie dorpen: Westkapelle, Walcheren, 2460 inwoners, godsdienst overwegend N.H. Meliskerke, Walcheren, 752 inwoners, godsdienst overwegend Geref. Gem. Ovezande, Zuid-Beveland, 1400 inwoners, godsdienst overwegend R.K. Gezien het feit dat overal de klederdracht aan het verdwijnen is in Zee land, en dat er alleen een verschil in snelheid van verdwijning bestaat tussen de dorpen, hebben wij een poging gedaan dit verschil in tempo te verklaren. Wij hebben hiervoor bekeken hoe de situatie per gemeente was vóór het proces van het verdwijnen begon, teneinde na te gaan of er een verschil in praedispositie bestond tot het ondergaan van deze invloeden. In de drie dorpen hebben wij een 150-tal interviews afgenomen aan de hand van vaste vragenlijsten, zowel bij vrouwen die nog dracht dragen als bij hen die de dracht hebben afgelegd (deze laatste groep zal in het rapport worden genoemd: niet-draagsters of ex-draagsters). Onze interviewees waren, op enkele uitzonderingen na, vrouwen, daar zij de dracht nog het meeste dragen. De adreslijsten van alle personen nog in dracht en niet meer in dracht werden samengesteld ten gemeentehuize in de betreffende dorpen. Uit deze lijsten werden de respondenten gekozen, door middel van een lijst van randomnumbers Een moeilijkheid bleek te zijn het vinden van een voldoende aantal ex-draagsters in Ovezande, in mindere mate was dit een probleem in Meliskerke; in het eerste dorp was het proces van het afleggen van dracht reeds te lang geleden ingezet, in het laatste dorp was het aan tal niet-draagsters gering. Teneinde ook enige indruk te krijgen van de mening van de kinderen over het al dan niet dragen van dracht door hun moeder, werden door de leerlin gen van de hoogste klas van de lagere scholen in Westkapelle en Meliskerke opstelletjes hieiover gemaakt. Gezien het geringe aantal vrouwen in dracht in Ovezande, dat nog schoolgaande kinderen heeft, had het in dit dorp geen zin opstellen te laten schrijven. Om een algemeen beeld van de dorpsgemeenschappen te krijgen, werd in elk dorp een aantal gesprekken gevoerd met sleutelpersonen (personen die op de hoogte zijn van de dorpssituatie), welke gegevens vooral in hoofd stuk I zijn verwerkt. 1) Uit Dixon and Massey: Introduction to Statistical Analysis, 1957. 54

Archief | 1966 | | pagina 54