HOOFDSTUK I ALGEMENE ORIËNTATIE BETREFFENDE DE ONDER ZOCHTE DORPEN. A. WESTKAPELLE Op 1 januari 1960 had Westkapelle 2460 inwoners, tegenover een aantal van 2076 in 1948; een bevolkingstoename is hier dus merkbaar. Men vindt er aan godsdienstige groeperingen de Nederlands Hervormde kerk die 79,4% van de bevolking omvat, de Gereformeerde gemeente met 12% van de be volking, en de Gereformeerde kerk die 5,7% van de bevolking als lidmaat heeft. Het percentage onkerkelijken bedraagt 2,6% .1) Volgens een ruwe percentering van de uitkomsten van de woningtelling 1956 wordt het agrarisch deel van de bevolking gevormd door 14% zelfstan dige boeren en 2% landarbeiders. De landbouwbedrijven behoren tot het kleinbedrijf, ongeveer 65% heeft een grootte van 0-5 ha, ongeveer 25% van 5-10 ha, en ongeveer 10% 10-15 ha of meer.2) Veel agrariërs oefenen nog een nevenberoep uit, terwijl omgekeerd door het merendeel van de niet- landbouwers nog een stukje grond wordt bewerkt in hun vrije tijd. De middenstand maakt 12% van de bevolking uit en de employees 6%. Naast 10% zonder beroep maken tenslotte de geschoolde en ongeschoolde niet-agrarische arbeiders 50% van de bevolking uit. Deze laatste groep omvat een relatief groot aantal dijkwerkers en bouwvakarbeiders (vooral naar aanleiding van de wederopbouw na de oorlog), terwijl een deel pendelt naar de industrie in Vlissingen. Nadat in oktober 1944 99% van de bevolking gedwongen was te evacu eren als gevolg van de inundatie en het dorp vrijwel volledig was verwoest, is het in dezelfde trant als voor de oorlog herbouwd: de straten staan lood recht op elkaar, de huizen staan pal aan de straat zonder voortuinen en men ziet er aaneengesloten bouw van huizen en schuren, met weinig variatie. De oude vuurtoren domineert in het dorpsbeeld. Buiten de kom wordt weinig verspreide bebouwing aangetroffen. Het verenigingsleven is bloeiend te noemen voor een dorp van deze groot te, zowel de bewoners van de kom als degenen die verspreid wonen, nemen er aan deel. De Gereformeerden houden zich afzijdig en vormen hun eigen kring. Het winterseizoen is druk bezet met uitvoeringen, hetgeen ook de jeugd nog aan het dorp bindt, waardoor deze nog niet zoveel naar Middel burg trekt voor recreatie. In de zomer worden van gemeentewege dans avonden georganiseerd, zodat ook dan de Westkappelse jeugd geen behoefte heeft naar elders te gaan. 1) Gegevens Volkstelling 1947. 2) Gegevens Landbouwtelling 1955. 55

Archief | 1966 | | pagina 55