lands Hervormd.1) Het bevolkingsaantal is sinds 1948 (753) constant ge bleven. Men vindt 40% boeren en 10% landarbeiders onder de beroepsbevol king.2) Volgens de landbouwtelling van mei 1955 bezat 23% een bedrijf kleiner dan 5 ha, 36% een bedrijf van 5-10 ha, 23% een bedrijf van 10-15 ha, 121% een bedrijf van 15-20 ha en 6% een bedrijf groter dan 20 ha Verder bewerken de niet-agrariërs vaak een stukje grond in hun vrije tijd. Van de overige beroepen beslaan de middenstanders 9%, de employees vormen 6% van de beroepsbevolking. De groep geschoolde en ongeschoolde niet-agra- rische arbeiders vormt 23% en tenslotte is 12% zonder beroep. Een deel van deze geschoolde en ongeschoolde arbeiders werkt in Vlissingen in de industrie. Meliskerke is een komdorp, rondom de oude Nederlands Hervormde kerk gebouwd. Er zijn enkele nieuwe straten aangelegd, nadat een klein gedeelte van Meliskerke aan het eind van de oorlog onder water had gestaan bij de inundatie. Wat in het kleine Meliskerke opvalt zijn de drie kerken, n.l. de Gereformeerde kerk, de Nederlands Hervormde en die van de Gereformeerde gemeente en de twee scholen: de éne van de Gereformeerde gemeente en de andere van de Gereformeerden en de Nederlands Hervormden samen. Het dorpsbeeld blijkt dan ook al uiting te geven aan de verdeling van de bevolking in verschil lende godsdienstige groepen, die een stempel drukt op de samenleving in Meliskerke. De leer van de Gereformeerde gemeente, die door 50% van Meliskerke wordt aangehangen, heeft de mensen van oudsher aangespoord tot inkeer en heeft de neiging tot werelds vermaak als afkeurenswaardig beschouwd, zodat lange tijd b.v. het hebben van een radio door de Gereformeerde gemeente afgeraden werd. Hiermee gaat ook gepaard dat men voorzichtig blijft en sceptisch staat tegenover nieuwe ideeën die van buiten af Meliskerke bin nendringen. Over het algemeen houdt men zich sterk aan tradities en de ouderen geven grotendeels de toon aan. Dit geldt zowel in de landbouw (op uitzonderingen na natuurlijk) als bij de vormen van verenigingsleven, met het gevolg dat voor het grootste deel de verenigingen een wat kwijnend leven leiden. De ouders zijn over het algemeen gekant tegen de uitgangetjes van de jeugd, die desondanks café's bezoekt en vaak 's zaterdags per brommer naar Mid delburg of zelfs Goes rijdt. Dit conservatisme van de ouders blijkt ook bij 1) Gegevens Volkstelling 1947. 2) Gegevens Woningtelling 1950. 57

Archief | 1966 | | pagina 57