14°/o landarbeiders. Daarnaast beslaat de middenstand 14% van de beroeps bevolking, de employees 8%, de geschoolde en ongeschoolde niet-agrarische arbeiders 19% en 13% is zonder beroep. "O Het aantal landarbeiders wordt kleiner: velen van hen zoeken werk in industrie of bij herverkavelingswerken. Qua winkelcentrum heeft Ovezande geen functie voor de omgeving. Toerisme komt er niet voor. Het verzorgingscentrum voor Ovezande is Goes. Velen bezoeken er de dinsdagse markt. Veel meisjes gaan daar ook werken in winkels, kantoren en huishouding. In het verenigingsleven werkt het verschil in godsdienst door: de Pro testant Christelijke groepering heeft een eigen verenigingslokaal; hun ver enigingsleven is gecombineerd met het nabij gelegen protestante Driewegen: b.v. een vrouwenvereniging en een Christelijke zangvereniging. De protestante jongerenclubs zijn bij gebrek aan belangstelling opgeheven. De Rooms- Katholieke bevolkingsgroep heeft geen eigen verenigingslokaal, hetgeen de activiteiten op verenigingsgebied nadelig beïnvloedt. De belangrijkste ver enigingen zijn een weinig actieve fanfare, een muziekclubje, een toneelclubje, een voetbal- en handbalvereniging en voorts de kerkelijke vrouwen-, meisjes- en jongensverenigingen, een Katholieke Actie en een R.K. boerinnenbond. De jeugd trekt op zaterdag- en zondagavonden naar Goes, maar ook veel naar 's Heerenhoek en Kwadendamme, waar grote parochiehuizen staan, waar film- en dansavonden worden georganiseerd. Naast een R.K. lagere school (ongeveer 150 leerlingen) en een prot. chr. school (21 leerlingen), bezit Ovezande een R.K. kleuterschool en een R.K. landbouwhuishoudschool. Na de lagere school gaan de meisjes veel naar deze landbouwhuishoudschool, slechts weinigen bezoeken een ULO of een H.B.S. De jongens bezoeken het meest de LTS, enkelen gaan naar een landbouw school of naar ULO of H.B.S. Vroeger waren er duidelijke standsverschillen in Ovezande: de boeren waren de hoogste stand, de arbeiders vormden de laagst geplaatste groep, met er tussen een kleine middenstand. De boeren gaven toen de toon aan, zij zaten b.v. in de raad en de kerkbesturen. Tegenwoordig is er weinig over van deze grote verschillen: in het kerkbestuur vormen de boeren nog wel een meerderheid, werd ons gezegd, maar in de raad zijn b.v. van de zes R.K. raadsleden (naast één prot. chr.) nog twee boeren, de anderen zijn middenstanders, arbeiders e.d. De autochthone bevolking heeft een vrij conservatieve inslag, maar is, na voorbereiding, toch wel voor nieuwe ideeën te vinden. De sociale controle was vroeger sterk. Na de oorlog is deze verminderd; zij kan nu ook moeilijk 1) Gegevens Woningtelling 1956. 59

Archief | 1966 | | pagina 59