want dan moet je zoveel kleren dragen. En dan heb je het benauwd door die kleren. En als ze naar het strand gaan willen, kunnen ze alleen maar pootje baden. Ik wou dat mijn moeder maar op d'r boers bleef, zij zelf heeft wel zin om op d'r burgers te gaan". „Mijn ouders dragen allebei nog de mooie Walcherse klederdracht, wat ik erg leuk vind". HOOFDSTUK III. DE SOCIOLOGISCHE FACTOREN 1. DE TWEEDE WERELDOORLOG In de drie onderzochte dorpen is de invloed van de tweede wereldoorlog op het blijven dragen van de klederdracht niet van gelijke sterkte geweest. Overal, evenals elders in Nederland, bestond in de laatste jaren van deze oorlog en ook nog enige tijd na de bevrijding een schaarste op het gebied van textiel, terwijl de kwaliteit van de beschikbare materialen niet was zoals voorheen. Als men echter geen kledingstukken had verloren door bombarde menten e.d., dan was deze schaarste alléén over het algemeen nog geen aanleiding om de dracht af te leggen, immers juist de stoffen van de kleder dracht waren bijzonder sterk en duurzaam. Behalve door deze schaarste op kledinggebied heeft de tweede wereld oorlog in Ovezande geen noemenswaardige invloed gehad op de kleder drachten, ook al omdat men hier reeds voor de oorlog in vrij grote getale de dracht had afgelegd. In de gesprekken kwam wel enkele keren naar voren dat er tot aan de oorlog kantwerkers uit België naar het dorp kwamen met echte kanten bovenmutsen; na de oorlog zijn deze Belgen nooit teruggekomen. In Ovezande kon slechts een zeer klein deel van de respondenten gevallen noemen van dorpsgenoten die in de oorlog (of vlak erna) de dracht hadden afgelegd. In Meliskerke heeft naast de schaarste van stoffen ook de evacuatie van een deel der bevolking een rol gespeeld. Hier wist ruim een derde deel van de respondenten gevallen te noemen van mensen die door de oorlog hun dracht hadden afgelegd. In oktober 1944 ontstond, na bombardementen, een dijkdoorbraak bij Westkapelle. Als gevolg hiervan moest 99% van de bevolking van dit dorp evacueren. Deze evacuatie, die in Meliskerke slechts voor een deel van de inwoners heeft gegolden, is in Westkapelle van grote betekenis geweest voor de gehele bevolking. Op welke wijze nu heeft deze evacuatie een rol gespeeld bij het afleggen van de dracht. De mensen uit de getroffen Walcherse dorpen waren voor het merendeel geëvacueerd naar andere dorpen op Walcheren of op Zuid-Beveland. Gedu- 66

Archief | 1966 | | pagina 66