In Westkapelle konden practisch alle respondenten vele voorbeelden noe men van mensen die om bovengenoemde redenen de dracht hadden afgelegd in en na de oorlog. Alleen in Westkapelle was er een noemenswaardig aantal respondenten die in de oorlog veel kleren had verloren. 2. HET TOERISME In de drie onderzochte dorpen bestaat eigenlijk alleen in Westkapelle toerisme. Ovezande heeft geen toerisme. In Meliskerke begint het toerisme te komen (het dorp ligt niet ver van het Noordzeestrand), maar momenteel heeft het nog geen omvang van betekenis. In Westkapelle daarentegen is toerisme een belangrijke bron van inkomsten in de zomermaanden, alhoewel men er zo'n 10 jaar geleden nog wars van was. In het zomerseizoen 1960 heeft men er ongeveer 100.000 overnachtingen gehad. Veel mensen verhuren er gedurende het toeristenseizoen hun hele huis aan Nederlanders en veel aan Duitsers, voor flinke prijzen. Van de bezochte personen in Westkapelle verhuurde ruim een derde deel (waarbij rekening moet worden gehouden met het feit dat bij de drachtdraagsters relatief veel oude vrouwen waren, die niet verhuurden). Naast dit toerisme in Westkapelle bestaat er een grote trek van dagtoe risten naar Middelburg, vooral naar de markt op donderdag. In veel mindere mate komen er dagtoeristen naar Goes. De aantrekkingskracht van Middel burg voor veel binnen- en buitenlandse toeristen is niet alleen gelegen in de aanwezigheid van mooie oude gebouwen, maar vooral in het voorkomen van klederdrachten, juist op donderdag als er veel mensen uit de Walcherse dorpen naar de markt komen. Het blijkt nu dat het dagtoerisme in Middelburg (en Goes) een andere invloed op de klederdrachten uitoefent dan de vacantiegangers in Westka pelle. De dagtoeristen komen met bussen vol naar Middelburg waar zij klederdracht willen zien. Men kijkt dus zijn ogen uit naar de draagsters van dracht en men fotografeert veel en vaak ongevraagd. Dit wordt door de drachtdraagsters beslist niet op prijs gesteld. Velen vermijden Middelburg dan ook op marktdagen in de zomermaanden. De tongen kwamen goed los als de toeristen op de Middelburgse markt ter sprake kwamen: ,,lk begin er niet aan (aan het foto's laten nemen) want dan loop je de kans dat je overal komt (bedoeld wordt dat de foto dan overal kan worden ge bruikt). Een vriendin van me kreeg eens een ansicht van kennissen die op reis waren en die onderweg een ansicht zagen waar mijn vriendin opstond in dracht! Nou, dat is toch wel erg, als ze dat doen zonder dat je 't zelf weet!" Je moet op de markt niet stilstaan want dan kom je niet meer weg door al die mensen die dan een foto van je willen maken." 68

Archief | 1966 | | pagina 68