„Mijn dochter springt voor me als we een camera zien, of ik draai mijn hoofd om, of ik sla mijn schort voor mijn gezicht..." „In Middelburg is het vreselijk, steeds maar dat gekijk en maar foto's nemen, meestal ongevraagd. Eén keer werd het me te bar, toen heb ik zo'n foto toestel een klap gegeven. Ik kom 's zomers zo weinig mogelijk op de markt." „...Mijn zoons willen 's zomers niet meer met hun vrouwen, die nog in dracht zijn, naar de markt." In Westkapelle was er niemand van de respondenten in dracht die geen be zwaar had tegen toerisme in Middelburg. De meesten vonden het erg, een klein aantal vond het wel hinderlijk, maar trok zich er niet teveel van aan. Van de afgelegden noemde de helft in Westkapelle het toerisme als een bezwaar. In Meliskerke vonden bijna alle respondenten de toeristen in Mid delburg lastig. In Ovezande werd door een aantal respondenten ook Middel burg genoemd in verband met het toerisme, de meesten beperkten zich echter tot hun ervaringen in Goes: hooguit de helft vond dat de toeristen in Goes de drachtdraagsters als een bezienswaardigheid behandelden: van deze respondenten vond een derde deel het erg en hinderlijk, een derde deel trok er zich niets van aan en een derde deel vond het soms wel leuk, want je kreeg op die manier nog eens een foto. Enkele oude mannen in dracht, die wij spraken in de dorpen vonden de aan dacht van de toeristen wel leuk en ze lieten dan vol trots een aantal foto's zien. Op die manier maakten ze nog eens een praatje met deze of gene. Het dagtoerisme heeft dus veel eerder tot gevolg dat men neigt tot afleg gen van de dracht, dan dat het een conserverende werking heeft, zoals b.v. in Volendam. Het gedrag van de vacantiegangers in Westkapelle is wel enigszins ver schillend van dat der dagtoeristen in Middelburg. Men komt meestal voor enige weken naar Westkapelle en vele gasten komen er meer dan één sei zoen. De eerste paar dagen kijkt men wel naar de dracht maar men raakt er gauw aan gewend, ook al omdat er nog vrij veel vrouwen in dracht zijn. Slechts een gering aantal respondenten vond ook de toeristen in Westka pelle lastig. In de commentaren op de toeristen in Middelburg werd vaak juist als gunstige tegenstelling het gedrag van de toeristen in eigen dorp genoemd, en dit heus niet alleen door degenen die zelf verhuurden, zodat dit niet uit economische motieven voortkwam. Toch komen er ook naar West kapelle al enkele touringcars, maar deze rijden tot aan de dijk en men blijft dan kennelijk in dat deel van het dorp of trekt naar het strand. Enkele keren hoorden wij n.l. commentaren in de trant van: „Toeristen in Westkapelle zijn niet lastig hoor! Behalve als ze met bussen aan de dijk komen." „In West kapelle heb je geen last van toeristen en wij komen bijna nooit aan de dijk, 69

Archief | 1966 | | pagina 69