daar is 't soms wel eens vervelend." In de opstelletjes van de kinderen van Westkapelle werd vrij vaak dit fotograferen aan de dijk genoemd, als een van de ouders gehoorde klacht. De invloed van de vacantiegangers op het dragen van klederdracht is veel geringer dan de invloed van de dagtoeristen. Sommige vrouwen beginnen dan wel eens over afleggen van dracht te denken: juist in de zomermaanden is de dracht warm, en op het strand is zij bepaald ongemakkelijk. De luchtige kledij der badgasten is dan wel verleidelijk, men realiseert zich dit des te meer omdat in het toeristenseizoen relatief meer mensen in burgerkleren lopen en men dus sterker met het verschil wordt geconfronteerd. 3. DE ISOLATIE Zeeland zou men de meest geïsoleerde provincie van Nederland kunnen noemen. Het mag dan tegenwoordig zo zijn dat Zeeland steeds meer in de belangstelling van de bewoners van de rest van Nederland komt en dat de treinverbinding regelmatig en frequent is, toch blijft Zeeland, ten dele door de grote afstand die men moet afleggen om er te komen, voor velen relatief een afgelegen en onbekend gebied. Het idee, dat men, als men er eenmaal is voortdurend op een boot moet stappen om een tocht door de provincie te maken, blijft voortleven en versterkt het idee bij buitenstaanders als zou het een provincie zijn, waar de bevolking bestaat uit mensen, gehard door het leven bij de zee, die leven volgens eigen gewoonten, speciaal wat betreft hun streng godsdienstig leven en het blijven dragen van de klederdracht. Nu is het een feit, dat er in Nederland geen streek meer te vinden is, waar de klederdracht nog zo algemeen voorkomt als in Zeeland. Natuurlijk vindt men in tal van plaatsen in andere provincies klederdracht, maar het blijft daar bij die éne plaats met zijn specifieke dracht, en men kan onmoge lijk zeggen dat er behalve in Zeeland nog hele streken te vinden zijn waar de klederdracht in de meeste plaatsen nog te zien is. Dit geldt niet voor heel Zeeland, want de klederdracht is daar grotendeels ook al uitgestorven, maar speciaal op Zuid-Beveland en op Walcheren komt de dracht nog vrij algemeen voor. Eén van de vele factoren die hiertoe bijgedragen hebben is zeker het feit dat Zeeland lange tijd vrijwel geheel afgesloten is geweest van de rest van Nederland en ook nu nog door de afstand tot de andere provincies, en door de beperkte toegangsmogelijkheid afgelegen genoemd kan worden. In hoeverre echter de geleidelijke opheffing van deze isolatie voor Zeeland en de verschillende delen ervan regelrechte oorzaak is geweest, en misschien nog is, van het afleggen van de klederdracht, is bijzonder moeilijk vast te stellen. Neemt men bijvoorbeeld Noord-Beveland onder de loupe, dat voor kort eiland was, dan ziet men dat daar al sedert lange tijd de dracht is 70

Archief | 1966 | | pagina 70