legateeren. En dewijl daar zeer veel raare en ongemeene hoorens in eene byzondere smaak geschikt, en van schulpjes gemaakte mannetjes, vogeltjes, bloemen etc. op zijn, zoo hoope dat het Genootschap hetzelve na mijn dood tot een gedagtenisse wel zal willen bewaren". In de Verhandelingen van het Zeeuwsch Genootschap, deel 4,1775, p. XXV maakte de toenmalige secre taris, J. Tjeenk, melding van dit geschenk:,, Onlangs ontfing het Genootschap eene gedachtenis van den Heer Baster, volgens zijnen uitersten wille, be staande in een konstig bufet, door hem zeiven gemaakt, en samengesteld uit allerhande soorten van hoorns, schulpen, zee-gewassen, en andere natuur lijke zeldsaamheden, welke dit schoon gedenkstuk van 's Mans vernuft ver sieren". Het buffet bevindt zich thans in het Zeeuws Museum te Middelburg (fig. 2). Er zijn behalve alle reeds genoemde fraaiigheden ook twee familie wapens in verwerkt: een manswapen waarop in een veld van sabel een naar (heraldisch) rechts springende windhond van zilver is geconstrueerd (fami lie Baster), en een vrouwswapen waarop in een veld van goud een naar (heraldisch) rechts ten halven lijve uitkomende klimmende leeuw van keel (familie Vink) is afgebeeld. Vele brieven door Baster aan de Hollandsche Maatschappij geschreven, zijn gelakt en gezegeld met het wapen van de springende windhond. VERZAMELINGEN EN BIBLIOTHEEK Baster hield er een uitgebreide collectie naturalia en curiositeiten op na. Wij horen uit publicaties en brieven over schelpen, koralen, houtsoorten, zee dieren in vloeistof, terwijl in de catalogus van de verkoop van zijn boeken e.a. bezittingen (1776, Bibliotheca Basteriana) ook een lijst van „Gedier- tens in Liquor, Versteeningen, Coraalen en Zee-Gewassen" voorkomt. Het is niet bekend hoe Baster zelf aan deze naturalia was gekomen, door aankoop, schenking of ruil. Een voorbeeld van het type van flessen, waarin hij zijn gediertens in Liquor bewaarde vindt men op pi. XII, fig. II van het tweede deel der Natuurkundige Uitspanningen. Ook zijn broeder Alphonsus, notaris te Zierikzee, bezat een verzameling van o.a. insecten (Aant. 6). Uit zijn collectie stond Baster af en toe voorwerpen af aan het Zeeuwsch Genootschap en aan de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem. Deze Maatschappij hield er ook een kabinet van naturalièn op na, dat, na een bescheiden begin, zich in de tweede helft der 18de eeuw en een groot deel der 19de eeuw tot een belangrijke wetenschappelijke instelling ontwikkelde (Aant. 7). 35

Archief | 1967 | | pagina 35