ROBERT SIDNEY GOUVERNEUR VAN VLISSINGEN 1588-1616 door M. P. DE BRUIN Bij de onderhandelingen in 1585 over de hulpverlening door koningin Elizabeth, is een van de grote tegenspelers de pensionaris van Goes en lid van de Gecommitteerde Raden van Zeeland Jacob Valcke. Hij was een van de leden van het gezantschap naar Engeland. De Zeeuwen hebben de onder handelingen lang gerekt omdat zij niet genegen waren Vlissingen als onder pand voor de hulpverlening aan de Nederlanden te geven. Het is hier niet de plaats om de moeizame besprekingen van de fransgezinde gezanten weer te geven, maar door de onwillige houding van de Staten van Zeeland Vlissingen als onderpand voor terugbetaling van de bijdragen aan de oorlogvoering tegen Spanje te geven, kon de val van Antwerpen niet worden voorkomen. Tussen de overeenkomst en de ratificatie van het verdrag van Nonsuch op 2 oktober 1585 door de Staten-Generaal lag een periode van bijna twee maanden. Ondanks de tegenwerking van de Zeeuwen, „Flushing was the key at once to their coast and their interior" bleef de bepaling in het verdrag dat behalve Den Briel ook Vlissingen en het fort Rammekens de onderpanden waren. Tot gouverneur van Vlissingen werd Sir Philip Sidney aangesteld, dichter, diplomaat en soldaat1)- De belangstelling voor zijn per soon, over wie reeds zoveel is geschreven, is de laatste tijd zo toegenomen dat zijn werken worden herdrukt en steeds weer nieuwe publicaties over hem verschijnen. In afwachting van de komst van Sidney moest Capt. Edward Norris de bezetting door de Engelse troepen regelen. De evacuatie van de staatse troepen uit Vlissingen liet weer door de tegenwerking van de Zeeuwen en de intriges van de graaf Hohenlohe zo lang op zich wachten, dat de Engelse troepen tien dagen lang in open boten bij voortdurende storm en regen moesten wachten. Daarna werden zij nog acht dagen in een kerk te Middelburg ingekwartierd. Als gevolg hiervan stierven heel wat soldaten en de overblijvenden konden ziek en uitgeput hun posten in Vlissingen be trekken. Op 18 november 1585 kwam Philip Sidney in Vlissingen aan in zulk slecht weer dat hij gedwongen was de weg van Rammekens naar Vlissingen te voet af te leggen. Hem wachtte in de stad een vriendelijke ontvangst. „Such was the beginning of the connection between the Sydneys and the town of Flushing, a connection which endured for more than a generation and which gave birth to a correspondence of unrivalled historical importance."2) In december van hetzelfde jaar kwam Leicester, als gouverneur-generaal van de Engelse hulptroepen in de Nederlanden, te Vlissingen aan, met in zijn 49

Archief | 1968 | | pagina 55