Fig. 1. Ruwe boormossel (Zirfaea crispata) in steen borende. Foto naar gekleurde originele teke ning in Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie te Leiden. Foto Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. ren gegaan. Een ander portret van Bomme is niet bekend. In 1780 werd te Middelburg opgericht het Na tuurkundig Gezelschap, ook wel genaamd Genoot schap Physica, een vereniging van belangstellenden in natuurwetenschappelijke vraagstukken, en in feite een voortzetting van twee eerdere Middelburgse ge nootschappen: dat der Natuur- en Bespiegelende Ontleedkunde, en van het Natuurkundige Collegie (Schoute, 1923, p. 6). Op de bijeenkomsten werden voordrachten gehouden en proefnemingen gedaan. Bomme was van de oprichting af secretaris. Hij en enkele andere leden waren tevens „Doceerende Le den", d.w.z. zij hielden voordrachten over een na tuurkundig onderwerp, al of niet toegelicht door demonstraties met instrumenten. Zo hield Bomme op 7 Januari 1782 een „aanspraak" waarin hij de historische ontwikkeling van de wis- en natuurkunde en sterrekunde sedert de Egyptenaren schetste, daar bij aan de te Middelburg werkende physici Zacha- rias Jansen, Frans Lipperhey, Jan de Munck, J. T. Desaguliers en Leonard Stocke een grote plaats in ruimend. In 1785 werd naast dit genootschap het Natuurkundig Gezelschap der Dames opgericht. Dit laatste heeft bestaan tot 1887 (Schoute, 1923; Unger, 1966, p. 61). Reeds kort na de oprichting van het Natuurkun dig Gezelschap werd in 1781 aan Leendert Bomme als blijk van waardering voor zijn wetenschappelijke en organisatorische arbeid een zilveren medaille ge schonken (De Man, 1905) Deze penning, met een doorsnede van 81 mm is in December 1849 in het Museum van het Zeeuwsch Genootschap terecht 24

Archief | 1969 | | pagina 22