Fig. 3. Brokkelster (Ophiothrix fragilis). Foto naar originele zwart-wit tekening in Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. Foto Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. „Het is ongetwijfeld een beginnend nestje van een der gewone wespen, wel zo goed als zeker van Pa- ravespula germanica, de Duitse wesp. Hierop wij zen zowel de afbeelding van de wesp, als de mede deling, dat het nest tussen 1 April en de maand Juni werd vervaardigd, waarna de wesp dood werd gevonden. Ik ben zo vrij die eerste April te be twijfelen, want dat is rijkelijk vroeg; overigens klopt alles. Het had een groot nest moeten worden met duizenden werksters. Het omhulsel wordt bij deze wespen voortdurend aan de binnenzijde afgebroken en buiten vernieuwd; het groeit dus mee met het ratencomplex". Bomme schonk het nestje aan het Museum van het Zeeuwsch Genootschap, maar het is daar thans (1968) niet meer aanwezig. Botanische waarnemingen heeft Bomme slechts weinig verricht. Behalve het artikel over de sinaas appel met een klein sinaasappeltje er in (Bomme, 1780a), is er slechts een onuitgegeven mededeling over de Wolleplant (brief 30 Juni 1777). Te voren had één der directeuren van het Zeeuwsch Genoot schap, de heer Van Sonsbeek, de plant en een mon stertje van de wol in een vergadering van het Ge nootschap gedemonstreerd. Bomme schreef hierover aan J. W. te Water: „Onder mijne weinige Kundig heden in de Natuurlijke History is de Botanie de minste"... „Dan ter zaake van deze plant: dezelve is mij oppervlakkig zeer wel bekend, en ik kan van mijn buiten bij Oost Cappel, niet strandwaard gaan of betreede dezelve, en heb al meenigmaal aanmer king over eenig nuttig gebruik van desselvs wol ge maakt. Het is een heestertje dat de schraale Vroonen en Zandgronden bemint, en doorgaans bloeyt en wol 28

Archief | 1969 | | pagina 26