Afbeelding 1 Plattegrond van het Hof Grijpskerke bij Biggekerke (afgebroken 1930). Potloodtekening door Mr. J. Verheye van Citters (1753-1823), grondlegger van de Atlas Zelandia Illustrata. Eén van de eigenhandige tekeningen in deze collectie, die getuigen van zijn streven, bijzonderheden betreffende Zeeuwse gebouwen vast te leggen. eeniging Hendrick de Keyser (f). Het huis Het Lam metje te Veere is in 1881 door hem gekocht (d). Hij speelde ook een rol bij het definitieve behoud van de Kloveniersdoelen te Middelburg, sedert 1795 mili tair hospitaal en van de St. Lievensmonstertoren te Zierikzee evenals het in onderhoud nemen door het Rijk van de Grote Kerk en toren te Veere respec tievelijk in 1879 en 1881. Gelukkig valt te vermelden dat het Zeeuwsch Genootschap zich bij de strijd om het behoud van de indrukwekkende kerk te Veere niet onbetuigd heeft gelaten. Het heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer, waarin werd aangedron gen op verwerping van het Wetsontwerp tot bekrach tiging van de verkoop van de Kerk door de Minister van Financiën, welke verkoop sloping tot gevolg zou hebben gehad (c) Ook enkele Zeeuwse particulieren zijn actief ge weest, met name de Middelburger Mr. G. N. de Stoppelaar, die in 1888/89 de gevel van het gebouw van de v.m. Handboogdoelen historiserend liet ver nieuwen, welk gebouw mede door zijn toedoen een moderne bestemming kreeg, die parallel liep met het oude gebruik ervan; hij was het ook, die in 1887 aan het Zeeuwsch Genootschap en daarmee aan de Provincie het huidige Museuntpand schonk in de Wagenaarstraat en die aan de stad Middelburg het huis „De Vijgeboom", in 1893 door hem ge kocht, gerestaureerd ter beschikking stelde als „in formatiebureel der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op Walcheren" (3). De originele, hoogst belangrijke houten gevel in de Lange Delft van het z.g. St. Pietershuis werd over gebracht naar het museum in de Wagenaarstraat. Inmiddels was de restauratie van het Stadhuis door P. J. H. Cuypers begonnen (1882) en die van de Abdij op gang gekomen (1886); ook werd door de Sociëteit St. Joris Doelen opdracht gegeven tot restauratie van haar gebouw. Dit was reeds in 1875 verbouwd, toen de Sociëteit gecombineerd werd met „De Vriendschap"; daarvóór was het al in 1852 gewijzigd. Een totaal nieuw gevelplan uit 1867 „waardoor het gehele gebouw zou zijn bedorven" 37

Archief | 1969 | | pagina 35