kerk van Biezelinge, die sedert 1529 dienst deed als parochiekerk, doch daarvoor kloosterkerk was van het adellijke jonkvrouwenklooster Jeruzalem, evenals omstreeks 1880 het kerkje van Baarsdorp (d), dat in oorsprong kapel is geweest van het grote slot aldaar. Middeleeuwse kerken gingen voorts verloren te Ellewoutsdijk, verwoest in de oorlog 1940-1945, en te Eversdijk, waar het gebouw ingestort is in 1821 en daarna „opgeruimd"; te Sinoutskerke, waar een kerkgebouw verdween, dat een rechtgesloten koor had en in het Westelijk deel van de bekapping ge sneden gepolychromeerde beelden, zoals op meer plaatsen in Zuid-Beveland (11); te Heinkenszand waar de afbraak van de omvangrijke middeleeuwse kerk, voorzien van een oxaal, in 1842 plaats vond; te Oostkerke waar de bouw van een nieuwe kerk in het nabije Wolfaartsdijk aanleiding gaf tot sloop van de v.m. parochiekerk, nadat in het andere oud- Wolfaartsdijkse parochiedorp Sabbinge de bouwval van de aanzienlijke kent al in 1805 voor 270, voor sloop was verkocht (b); te Schore en te Vlake, dicht bij elkaar gelegen in laatstgenoemde plaats is de oude kerk gesloopt in 1802 en haar opvolger verwoest in de oorlogsdagen van 1940 als ook tenslotte in Wissekerke, waar de afbraak van de kerk plaats vond in 1807. Een verlies van meer dan tien kerkgebouwen derhalve, waaronder zeer belangrijke. Daarenboven werden de kerken van Yerseke, Oudelande en Baarland ernstig verminkt (12). De 17de eeuwse kerken van 's-Heerenhoek, Driewegen en Krabbendijke (d) en de 19de eeuwse kerken van Heinkenszand (1843), Borssele (1864) en Balh (1828) (13) werden door verbouwingen in de 19de en 20ste eeuw ontluisterd. Tenslotte kan in dit verband nog worden ver meld, dat de eerste R.K. kerk, die na de emanci patie van de katholieken op Zuid-Beveland werd gebouwd, de H. Willebrorduskerk te 's-Heerenhoek, daterend reeds uit 1796, sedertdien door een an dere is vervangen, evenals de R.K. H. Bonifacius kerk uit 1801 van Kwadendamme (g). Deze katho lieke kerken van na 1795 waren voorzien van een torentje (a), in Kwadendamme werd een grotere toren toegevoegd in 1819 (14); de toren vormde het statussymbool van een kerkgebouw, dat vóór de Franse Revolutie aan andere kerkelijke denomina ties dan de Hervormde niet werd toegestaan, zoals wij kunnen opmerken b.v. bij de in 1768 in Zierik- zee gebouwde en in gewijzigde vorm nog bestaande katholieke St. Willebrordus kerk. Naast de kerkgebouwen verdienen op Zuid-Beve land de torens aparte vermelding (a). In 1824 sneu velde de forse kerktoren van Ellewoutsdijk (d). In 1840 de kloeke toren van Eversdijk, die de kerk al daar twintig jaren overleefd heeft. In Sinoutskerke, Heinkenszand, Oostkerke, Sabbinge en Schore ver dwenen kerk en toren gelijktijdig; in Yerseke (1821), in Hoedekenskerke en in Bakendorp 1850), (b) als ook, ten slotte te Wissekerke 1876) (d) ging alleen een toren (soms enig overgebleven) verloren. Er valt derhalve een verliesrekening op te maken van in totaal op Zuid-Beveland tien kerktorens. Naast de vermelde verliezen aan ridderhofsteden, kerken en torens valt dan nog als van minder belang te noemen dat van het rechthuis te 's-Heer Arends- kerke, verbrand in 1828 (a). Andere 17e eeuwse rechthuizen verloren totaal hun oude karakter zoals te Kruiningen en te Borssele. Ook zijn enkele aar dige „beursjes" of galerijtjes verdwenen op dorps pleinen terzijde van de kerk, zoals te Ovezande, Baarland en Kloetinge (15). Vooral het eerstge noemde, 17 de eeuws met een siertop, was een ju weeltje in zijn soort. Bij dit alles is de hoofdstad van het eiland, Goes, (a) buiten beschouwing gebleven; alleen de zo goed als volledige verdwijning van het slot Oostende werd al vermeld. Eenzelfde lot ondergingen in de Beve- landse hoofdstad het Schuttershof van de Handboog aan de Kreukelmarkt, in 1842 gemaakt tot Latijnse school en Stadstekenschool, en het Hof van de Voet- of Kruisboog uit 1613, in 1876 verbouwd tot Socië teit voor „Van Ongeneugten Vrij" en toneelzaal. De mooiste Goese Doelen, die van de Busseschieters, werd in 1816 afgebroken. De stadspoorten ruimden successievelijk het veld, de Westpoort in 1845, de Donkere poort in 1855, evenals de Koepoort en de uit 1637 stammende Hoofdpoort, de Oostpoort in 1856, de Zuidpoort in 1862 (b). Ook verdween het Oude Gasthuis, bij de Oude Vismarkt gevestigd in het v.m. St. Agnesklooster. Eerder, omstreeks 1800, werd de getij watermolen buiten gebruik gesteld (16) en in 1830 werd de middeleeuwse Gasthuiskerk af gebroken. Later onderging de 17de eeuwse Doops gezinde kerk eenzelfde lot, evenals in 1905 de R.K. waterstaatskerk van 1815-1818. Deze laatste vormde een opmerkelijk en vroeg staal van waterstaatsarchi tectuur. De Korenbeurs werd afgebroken in 1920. Ook verloor Goes belangrijke woonhuizen, zoals het huis van de familie Mirandolle aan de Vlasmarkt in 1913 en eerder het huis van de familie Basenau Goe- 42

Archief | 1969 | | pagina 40