T kenis als architectonische prestatie is het kerkje van Wilhelminadorp, in 1840 door de Amsterdamse ar chitect J. H. Warnsinck ontworpen. Van groter al lure is de eveneens naar ontwerp van een Hollandse architect, Hana, in 1861 gebouwde kerk te Wol- faartsdijk, die een interessante plattegrond heeft. Dergelijke gevallen van in hun geheel authentiek 19de eeuwse bouwwerken van goede architectuur vormen evenwel in de eerste fase een uitzondering. Vaker waren het slechts interieuronderdelen, kleu ren, gaslampen en dergelijke elementen, die de 19de eeuwse sfeer bepaalden. Van vluchtige aard is ook in vele gevallen de tuin- of parkaanleg. Ook hier valt te denken aan Drei- schor, waar de kerkring binnen de gracht gesierd is geweest met een romantische Engelse tuinaanleg, zo als ook het kerkplein te Zaamslag. Eén van de mooi ste voorbeelden van „landschappelijke' aanleg bleef behouden, n.l. de in 1840 door toedoen van de Ver eniging „Loon naar Werken" in werkverschaffing tot stand gebrachte nieuwe romantische vormgeving van de Middelburgse bolwerken, ontworpen door Karei George Zocher. Ook de nieuwe buitenplaats waarheen omstreeks dezelfde tijd Jhr. Mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet van Popkensburg verhuisde, Overduin bij Oostkapelle (a), een van de belang rijkste scheppingen uit die vroege periode, is nog in tact. Verdwenen is de tuin die de Utrechtse tuin architect Copijn in 1864 vervaardigde voor de So ciëteit St. Joris te Middelburg en evenmin kunnen we de andere produkten aanwijzen die deze destijds op Walcheren gerenommeerde ontwerper verzorgde (29). Tegenover een enkel geval van een goed be waard 19de eeuws buiten zoals Moesbosch bij Koude- kerke staan vele voorbeelden van verkommering, zo als het Hof te Zande te Kloosterzande en Vijver vreugd bij Middelburg, of van verlies zoals Molent- baix bij Grijpskerke (b). Het sociëteitsleven kwam tot nieuwe bloei. De Middelburgse Sociëteit De Vergenoeging, afstam mend van een volkssociëteit van 1795, ook in het bezit van een buitentuin op 't Zandt (Pax Entranti- bus), voorzag haar gebouw aan de Markt (waar naast een kegelbaan) in 1848 van een nieuwe gevel (b). In het tweede en derde kwart van de eeuw komen wij bescheiden voorbeelden tegen van de toepassing van metaal als bouwmateriaal. Gietijzeren venster- harnassen hier en daar in kerkramen, maar ook b.v. in het Rotterdamse Veerhuis te Zierikzee van 1847, Afbeelding 11 V.m. Vlissingse poort te Middelburg, gezien van de stadszijde. Tekening Zei. 111. De bouw van de poort ving aan in 1596 en werd eerst in 1639 afgesloten. Vermoedelijk behoort de landzijde tot het gedeelte dat het eerst tot stand kwam. De toren (in de Franse tijd gedeeltelijk afgebroken, in 1837 hersteld) behoort tot de laatste bouwfase, evenals, waarschijnlijk, de hier afgebeelde gevel aan de stadszijde. Geen enkel onderdeel bleef bewaard na de sloop die in 1867 plaats vond. naast de Zuidhavenpoort, dat onlangs het verkeer de in ruïneuze toestand heeft plaatsgemaakt voor een gereconstrueerd part stadsmuur. Gietijzeren 19e eeuwse pompen in verschillende vormen Zierikzee, Groede, Sluis, om er een paar te noemen op volgers van de kostbaarder 18de eeuwse natuursteen exemplaren. Op de Middelburgse Markt werd in 1860 een ijzeren lantaren geplaatst, gecombineerd met een pomp (30). In die tijd deden ook de gaslantarens op ruimere schaal hun intrede, en zien wij als merkwaardig in- 54

Archief | 1969 | | pagina 52