Afbeelding 14 Plattegrond van het v.m. Groot Kasteel te Sluis, tekening C. de Haan, R.A. Den Haag. Het grond plan van de rijkelijk van ronde torens voorziene burcht, met muren van 3,8 m dikte, in 1385 ge bouwd op last van de Koning van Frankrijk, doet denken aan dat van de Bastille, die te Parijs 1370-82 gebouwd werd. De Fransen, aan wie Sluis dit be langrijke stuk vestingarchitectuur te danken had, hebben het goeddeels vernietigd in 1794. Hetgeen resteerde is in de daarop volgende decennia gesloopt. Eerder dan ons daarin te verdiepen of iemand voor deze gang van zaken verantwoordelijk te stellen die nen wij ons af te vragen, hoe wij hetgeen ons resteert het beste veilig kunnen stellen en dienstbaar maken aan het welzijn van de toekomstige samenleving, in dien althans de kwaliteit en de omstandigheden van dien aard zijn, dat daartoe voldoende aanleiding bestaat. De betekenis van de nog bestaande monumenten Wij moeten vooral de betekenis niet onderschatten van datgene waarover we thans nog beschikken en dat ons uitgangspunt behoort te zijn bij het beleid. Wie een overzicht wil van wat Zeeland nog aan monumenten bezit, kan het Kunstreisboek (36) ter hand nemen. Wij kunnen hier volstaan met een paar algemene opmerkingen over de hoofdzaken. Op het gebied van de oude kerkelijke bouwkunst ontbreekt weliswaar het romaans, maar de overgang van het romaans naar de gotiek is op prachtige wijze vertegenwoordigd in de St. Bavokerk te Aar denburg, die in de Nederlandse bouwkunst een bij zondere plaats inneemt. De kerkelijke gotiek is ver volgens in goede schakering aanwezig, met verschei denheid van formaat en periode. Daarbij zijn diverse kerken van zeer goede kwaliteit; naast de stadsker ken te Brouwershaven, Goes, Tholen, Hulst, Mid delburg en Vlissingen zijn de talrijke dorpskerken zeker niet minder aantrekkelijk. De laat-gotische Veerse kerk heeft meer allure dan wij bij de meeste van haar Nederlandse soortgenoten gewoon zijn. Zij verraadt de grote visie van een ambitieuze bouw heer en het talent van een begaafd bouwmeester. Onder de vele torens die Zeeland telt behoort die van de Middelburgse Abdij tot de meest originele in bouwvorm, de onvoltooide Zierikzeese reus tot de meest grandioze in bouwkundige opzet in Neder land te vinden. Van sublieme kwaliteit is een reeks van forse torens in Zuid-Beveland, in stoere een voud te vergelijken met die van de stad Tholen. Te weinig bekend als middeleeuws bouwwerk is de Westkappelse toren, een merkwaardig voorbeeld van 15de eeuwse gotische architectuur. Door de mooie bovenbouw van de Zierikzese stadhuistoren tenslotte is de vroege renaissance glorieus gerepresenteerd. Onmiddellijk na de kerken en torens uit de vóór- reformatorische periode moet de Middelburgse Abdij worden genoemd. Het is overbekend, maar dient hier nog eens gezegd, dat dit hoogst schilderachtige ge bouwencomplex, waarover de provincie in 1577 de beschikking kreeg, in ons land uniek is te noemen. Op het gebied van de wereldlijke gotiek verslaat Zeeland met gemak elke provincie in Nederland. De raadhuizen van Middelburg en Veere, maar niet minder Zierikzee, Tholen en Sluis zorgen hier voor de hoogtepunten. Na de gotische periode levert het raadhuis van Brouwershaven nog een zeldzaam voorbeeld op van een gevel in de z.g. Vredeman de Vriesstijl. Wij hoeven trouwens voor de middel- 59

Archief | 1969 | | pagina 57