eeuwen en de 16de eeuw niet alleen aan de open bare gebouwen te denken. Afgezien van inwendige huisconstructies uit de middeleeuwen, waarvan in vele oude huizen nog min of meer belangrijke res tanten aanwezig zijn, kan gewezen worden op de houten gevel van het St. Pietershuis in Middelburg, op het zeldzame huis De Haene te Zierikzee, op het gotische huis aan de Turfkade te Goes, waarin sedert 1931 het Museum van Zuid-Beveland is ge vestigd, en op de z.g. Schotse huizen te Veere. De vestingbouwkunde werd oudtijds veel meer tot de grote architectuur gerekend dan de woonhuis- bouw. Zij overtrof in staatsbelang en in de bedra gen eraan besteed wellicht elke andere sector van de bouwkunst. Ook in dit genre het wordt wellicht niet altijd voldoende beseft heeft Zeeland in Ne derland meer te bieden dan de meeste andere pro vincies. Om van het vele alleen de hoogtepunten te noemen, uit de diverse stijlperioden: het 14de eeuw- se walbeloop van Zierikzee, tezamen met de Nobel- poort en Zuidhavenpoort kennen als middeleeuws ensemble in ons land huns gelijke niet. In dezelfde stad vormt de 16de eeuwse Noordhavenpoort, als een barbacane rond uitgebouwd aan de landzijde een zeer interessant bouwwerk. Eveneens een produkl van de 16de eeuw maar wat de vormgeving betreft uit een andere sector afkomstig, is het fort Ramme- kens, omstreeks 1540 door Italiaanse ingenieurs voor de wereldheerser Karei V gebouwd, evenals in de zelfde periode het zeefort te Vlissingen, bekend on der de naam het Grote Hoofd; beide zijn later onder Napoleon van kazematten voorzien. De stenen zee fortificatie van Vlissingen is trouwens als geheel genomen in ons land zonder weerga. Uit de periode die volgt in de vestingbouwkunde leveren de aarden wallen van Hulst een zeldzaam fraai en goed onderhouden voorbeeld op. In de 17de en 18de eeuw blinkt Zeeland op het gebied van kerkbouw en wereldlijke openbare ge bouwen niet uit, ook al valt er b.v. nog een aardige verscheidenheid te constateren vooral dank zij Zeeuws-Vlaanderen in typen van Protestantse ker ken. Het interessantste in groter verband gezien, zijn de barokke Oostkerk te Middelburg omstreeks 1650 en de kerk te Burgh in 1671 gesticht, welke laatste, behalve parochiekerk, tevens min of meer tot mau soleum is gemaakt voor het geslacht van de am bachtsheer De Huijbert. Onder hetgeen ons uit deze latere eeuwen rest zijn echter de woonhuizen, uitgevoerd in diverse stij len, het belangrijkste. Zeeland kan op dit gebied goed voor de dag komen, en er zijn diverse lokale variaties die de bestudering van het Zeeuwse huizen- bezit interessant maken. Zo valt voor de eerste helft van de 17de eeuw te wijzen op een Middelburgse straat, die bouwkundig in Nederland een uitzonde ringspositie inneemt: de omstreeks 1640 op gesecu lariseerd terrein uitgelegde Herenstraat. Zij is min der schilderachtig dan b.v. de Kuiperspoort of de Bellinkstraat, maar vanwege het eigensoortige van haar rechte gevels belangwekkend. Ook elders in Zeeland komt dit geveltype voor. Het toont aan dat de lijstgevels van de achttiende eeuw op vrij ruime schaal 17de eeuwse voorgangers hebben gehad. Eer der wellicht dan in Holland heeft in de Zeeuwse straatwand het horizontale accent een rol van bete kenis gespeeld. De grote glorietijd voor de rechte gevel kwam ook hier in de 18de eeuw. Van groot belang is hetgeen ons resteert van de Zeeuwse woon- huisbouw uit deze periode. Wij hebben daar meer waardering voor dan onze vaders en grootvaders, die vooral verzot waren op de „oud-Hollandse" trap gevels en sterk „Gouden Eeuws" dachten. Nu heeft Zeeland op dat gebied wel enkele hoogtepunten te bieden: zoals de Veerse kade, de Turfkade te Goes, en de Kuiperspoort en de Bellinkstraat te Middel burg, maar onze generatie heeft er open oog voor dat na de gotiek vooral de 18de eeuw de grote eeuw van de Zeeuwse burgerbouwkunst is geweest. Be halve het uitwendige zijn ook de interieurs dikwijls indrukwekkend. Het snijwerk van de schoorsteen mantels en de buffetkasten, het stucwerk van gan gen en kamerplafonds spreekt op vele plaatsen van de grote geldsommen, die sommige stadsbewoners aan hun huizen konden besteden. Een prestatie even wel, architectonisch niet minder interessant dan de bouw van een aantal stadspaleizen, vormt de me tamorphose die door toedoen van eenvoudige mr. timmerlieden de straatwand als geheel onderging toen in de 18de en 19de eeuw de trap- en tuitgevels van lieverlee werden vervangen door de rechte lijst gevels. Het was eenzelfde soort van gedaanteverwis seling die ook elders in Nederland het stadsbeeld onderging, maar in Zeeland is op verschillende plaatsen de bewaard gebleven graad van zuiverheid en authenticiteit bijzonder groot (37). Vooral Mid delburg levert een schatkamer op van eenvoudige burgerlijke bouwkunst uit deze latere tijd. De kaai- wanden en verder straten als de Singelstraat, de Spanjaardstraat, de Molstraat, de Koepoortstraat, de 6o

Archief | 1969 | | pagina 58