Afbeelding 18 Plattegrond van de v.m. Herv. kerk te Sas van Gent. Tekening in kleuren door F. Caland, 1873, Zei. 111. De kerk, gebouwd 1649, afgebrand 1895, had als grondplan het Griekse kruis en volgde daarmee het schema van de Noorderkerk te Amsterdam. In Zeeuws-Vlaand eren gingen in de afgelopen 200 jaar niet minder dan tien 17de eeuwse kerken verloren. Er bestond in 1800 geen streek in ons land, waar zoveel - zij het kleine - kerkgebouwen direct voor de protestantse eredienst gebouwd en ingericht te vinden waren. king krijgt over een paar duizend gulden om aan kleine herstellingen bij te dragen, moet dit toch ze ker ook mogelijk zijn voor belangrijke Zeeuwse ele menten, die in het hele land bekend en gewaardeerd zijn, zoals de zeefortificaties en de oude havenbuurt van Vlissingen, de stad Zierikzee, het dorp Drei- schor, de wallen van Hulst en zo veel meer. Provincies, die rijk zijn geweest aan kastelen, heb ben kastelenstichtingen in het leven geroepen om te voorkomen dat zij op een gegeven moment tot de ontdekking zouden komen de laatste exemplaren te hebben verloren. Zo zou voor de weinige overgeble ven buitenplaatsen op Walcheren een „stichting tot behoud" zeer goed op haar plaats zijn. Als die zou hebben bestaan, zou de laatste belangrijke groe pering bij Middelburg: Torenvliet, Vijvervreugd en Ter Hooge, wellicht wat meer in waarde worden gehouden en t.a.v. het hierin een onmisbare schakel vormende Vijvervreugd niet een zo grote onverschil ligheid aan de dag zijn gelegd. Wanneer wij dergelijke dingen overdenken, moe ten wij tot de conclusie komen, dat de Zeeuwen wel vechten, maar misschien nog niet genoeg. 65

Archief | 1969 | | pagina 63