(6) Af te leiden uit tekening in bezit van Rijks dienst voor de Monumentenzorg. (7) Bulletin Ned. Oudh. Bond 1900-1901, p. 243, (8) Gedenksteen in de kerk. (9) Voor Zuid-Beveland valt ook te raadplegen J.ab Utrecht Dresselhuis, Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland. Goes, 1832. (10) Tekening door arch. Louis de Lannée de Bé- trancourt in Atlas Zelandia Illustrata, Zeeuws Museum, Middelburg. (11) De beelden waren ten tijde van de afbraak reeds verdwenen (d). Dergelijk beeldhouw werk ook te Kloetinge, waarover V. de Stuers bericht dat de houten ribben van het oor spronkelijk gewelf met gesneden koppen ver sierd in 1874 op de mesthoop van de burge meester stonden (d). (12) Van de kerk van Oudelande werd in 1769 de Noordelijke transeptarm afgebroken, later ook het koor (a). Van de drie beuken tellende, kerk van Baarland bleef bij de „verbouwing" in 1774 slechts één gehandhaafd (b). De kerk in Yerseke werd in 1821 verkleind (a). (13) Heinkenszand in de 19de eeuw vergroot en ge wijzigd, Borssele onlangs van een geheel nieuw interieur voorzien, Bath na de oorlog practisch vernieuwd. (14) W. S. Unger. Catalogus van den hist.-topogr. atlas van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen (Zei. Illustrata). 1931-1957. (15) Nog te zien op de tekeningen van J. Bulthuys 1792, Rijksdient voor de Monumentenzorg. (16) Zie C. A. van Swigchem. De Goese getijwatei- molen in Zeeuws Tijdschrift 1963, no. 2. (17) Men leze hetgeen Jacob van Lennep in het dagboek van zijn voetreis door Nederland in 1823 schrijft over zijn bezoek aan deze buiten plaats. (Uitg. M. E. Kluit, 1942, Utrecht, „Nederland in den goeden ouden tijd"). (18) Vgl. de meermalen geciteerde woorden van Smallegange: „De dorpen, heerlijke huisen en lusthoven liggen soo dicht op malkander, dat die den anderen als met een steen konnen bewerpen". In 1829 verscheen bij Abrahams een kaart van Walcheren waarop de buiten plaatsen zijn aangegeven. Voor de midden- 19de eeuwse toestand kan de gemeenteatlas van Kuiper uit 1862 worden geraadpleegd. De Middelburgse archivaris J. H. de Stoppelaar geeft voor 1863 nog 51 buitenplaatsen op. Schrijver dezes heeft een (voorlopig) overzicht opgesteld van de v.m. Walcherse buitenplaat sen, in m.s. aanwezig op het Rijksarchief en op de Provinciale Bibliotheek te Middelburg. (19) De toren werd afgebroKen door de Fransen toen zij de vestingwerken van Veere uitbreid den. Bij diezelfde gelegenheid en kort na de Franse tijd werden ook de laatste restanten opgeruimd van het aloude kasteel Sandenburg (b). (20) Het Arnemuidse carillon (afkomstig uit België, gieterij De Gijn) werd in 1885 verkocht aan een Middelburgse handelaar, en kwam vervol gens terecht in het Rijksmuseum. Het zal bin nen afzienbare tijd weer aan Arnemuiden in bruikleen worden afgestaan. (21) Van de vijf hoofdkerken die Walcheren in de M.E. kende is slechts de minst belangrijke overgebleven, t.w. Souburg, in een na oorlogs schade van de 80-jarige oorlog herstelde vorm. Verloren gingen de Westmonster te Middel burg (1575), de Noordmonster aldaar (1834), Oostkapelle en (1831) Westkapelle. (22) Bulletin N.O.B. 1900-1901 p. 242. De raad beschikte afwijzend op het advies tot restau ratie omdat hij de kosten ad 1034,te hoog achtte. (23) Aftekeningen van gebrandschilderde glazen in deze en andere Zeeuwse kerken, van vele graf stenen en van een aantal grafmonumenten zijn te vinden in de Atlas Zelandia Illustrata. Vooi een groot deel moeten zij nog gemaakt zijn in opdracht van Mr. J. Verheye van Citters. De 17de eeuwse gebrandschilderde vensters van de v.m. Oude of St. Eligiuskerk te Oostburg „als een hoop oud vuil op de zolders geworpen" zijn in 1873 aan het Rijk geschonken (Rijks museum) (d). (24) Voor de Middelburgse monumenten in het al gemeen, maar in het bijzonder ook de woon huizen zijn er de publicaties van de vroegere stadsarchivaris Dr. W. S. Unger. (25) Bij de restauratie van de St. Bavokerk 1947-56. (26) Een meestoof uit oudere tijd, tot voor kort nog bestaand, althans uitwendig, was „De Zon" aan de haven te Goes. Uit de laatste periode, toen de verwerking industrieel geschiedde, stamt het meestoofgebouw „De Nijverheid". 1871, aan de Ooststraat te Kapelle. 70

Archief | 1969 | | pagina 68