onderschatten schaalvergrotingen. Uit een afzetoog- punt en als konfrontatie van de Zeeuwse producent rechtstreeks met zijn konsumenten is deze verruiming van het gezichtsveld een aanwinst. De landarbeiders, die evenals vele boerenzoons uit de landbouw nog zullen afvloeien of als jongeren daarin niet meer terecht zullen komen, zullen gro tendeels, hoop ik, een plaats vinden in het industriële Zeeland en daarbij in de zgn. derde-diensten-sektor. Een prima geschoolde kategorie van agrarische werk nemers zal echter de bedrijfshoofden op de grotere of extensieve bedrijven of kombinaties moeten bij staan in het vervullen van hun taak. Enige onge schoolde arbeid, die zich altijd aan het ondereind van de arbeidskurve, zal blijven bevinden, zal even eens in de running blijven. Wellicht zullen wij te zij ner tijd, net als in de U.S.A., daarvoor de buiten landse werknemer als seizoenkracht zien verschijnen. De schaalvergroting doet zich evenzeer op het or ganisatorische vlak voor. Zo is de Zeeuwse Land bouw Mij vorig jaar, zij het dat de letterkombinatie Z.L.M. (Zuidelijke L.M.) gehandhaafd werd, samen gegaan met de Noord-Brab. Mij van Landbouw. Het bureau van de Grondkamer voor Zeeland verhuisde uit Goes naar 's-Gravenhage. De twee akkerbouw- konsulentschappen worden gekoncentreerd tot één. Dit zijn maar enkele voorbeelden en dit houdt na tuurlijk niet op; de efficiency eist het immers. Bij de Landbouwscholen zullen wij hetzelfde zien. Drie middelbare landbouwscholen is teveel. De lagere landbouwscholen een onmogelijke naam zullen dynamische beroepsscholen moeten worden, willen zij zich bij het kleiner worden van de laag waaruit de agrariërs zullen komen, voldoende kunnen hand haven. De enorm snelle technische veranderingen zullen de struktuur van het onderwijs geheel wijzi gen en richten op een dynamisch „aanpassings"- onderwijs. Daarnaast vragen wij ons af of men nu niet reeds moet denken aan het omvormen van deze scholen tot agrarische centra, waar jeugdonderwijs, voorlichting, het eenvoudiger praktijkonderzoek en vooral bij- en herscholing van de volwassen onder nemers wordt gekoncentreerd. De landbouworgani satie zou daar tevens zijn oriëntatiepunten kunnen onderhouden. Voor de waterschappen die zich in Zeeland zo lofwaardig vroeg tot grote eiland-eenheden hebben samengevoegd, zal blijken dat daarmee de weg nog niet tot het einde is afgelegd. Zowel bestuurlijk, als administratief dit laatste vooral uit een oogpunt van dwingende kostenbesparing zullen zij nog ster ker moeten koncentreren, om daarnaast voor de kommunikatie met de ingelanden een doeltreffend systeem van funktionele decentralisatie te handhaven, resp. op te bouwen. Rest het punt van de milieuhygiëne. Wanneer de overheden er niet in zouden slagen in samenwerking met het bedrijfsleven, in het bijzonder ook de in dustrie de laatste mede uit welbegrepen eigen belang afdoende waarborgen tegen lucht-, water-, voedselverontreiniging enz. te ontwikkelen, dan is agrarisch Zeeland en dat niet alleen tot inva liditeit en non-rentabiliteit gedoemd. Wij willen het defaitistische standpunt van het niet kunnen beheer sen van de milieuhygiëne, niet innemen, hoe onont gonnen en onontwikkeld dit gebied thans nog is en hoeveier ogen nog steeds blind zijn voor de levens gevaren, die het mensdom bedreigen, zelfs in de eigen boerenwereld. De overheden, in 't bijzonder ook het Provinciaal Bestuur, zullen ten slotte veel voor het typisch Zeeuwse landschap kunnen doen via de sektor der ruimtelijke ordening. Ook zij zullen, net zo goed als van de nijverheid, van de landbouw de struk- tureel noodzakelijke omvormingen moeten aanvaar den en zich vooral moeten hoeden voor diskriminatie. Alstublieft geen reservatenpolitiek in de levende be drijfswereld, wel in die van natuurbehoud. Er zullen op 't gebied van de ruimtelijke ordening in de land schappelijke vormgeving wel prioriteiten maar geen lieve vriendjes mogen voorkomen. Iedere Nederlandse staatsburger, iedere Zeeuw „verdient" een „zuivere" woonplaats maar ook werkplaats onder Gods vrije hemel. 92

Archief | 1969 | | pagina 90