daling van het maaiveld en hiermee de ondergang van hun eigen woon gebied (vgl. Edelman 1958). Door verlaging van de grondwaterstand neemt de belasting toe en gaat het veen klinken, terwijl tegelijk krimp door uit droging optreedt en organische stof door toetreding van lucht geoxydeerd wordt en in gasvorm verdwijnt. Alles bij elkaar genomen, moet het maai veld in de bewoonde veengebieden tijdens de Romeinse tijd aanmerkelijk gedaald zijn. Kwam hier een geringe verhoging van de stormvloedfrequen tie bij, al of niet gepaard gaande met rijzing van de zeespiegel, dan werd Zeeland voor de toenmalige bewoners een nat en onherbergzaam gebied. Algemeen wordt aangenomen, dat de overstromingen van de Duinkerke-ll transgressie omstreeks het eind van de 3e eeuw Zeeland voor enkele eeuwen in een vrijwel onbewoonbaar kreken- en schorrengebied verander den. Wat mensen hadden opgebouwd, werd bedekt en vernield, maar door op- en aanwas ontstond er weer een nieuw en rijker gebied voor volgende generaties. Bennema, J. 1954. Bennema, J., en 1952. K. v. d. Meer Booy, A. H. 1956. Dekker, C. 1970. Edelman, T. 1958. Elema, J. 1910. Eshuis, J. A. 1948. Helderman, E. J. 1971. Hettema, H. 1959. Hudig, J. 1948. Jelgersma, S. 1961. Jelgersma, S. 1965. Bodem- en zeespiegelbewegingen in het Ne derlandse kustgebied. Diss. Wageningen. Boor en Spade VII, 1-96. De bodemkartering van Walcheren, 's Gravenhage, Versl. Landbouwk. Onderz. 58.4. Serie De bodemkartering van Nederland, deel 11. Het Drentse hoogveen, de dalgronden en hun toekomst. Boor en Spade VIII 56-73. Zuid-Beveland; De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen. Assen Diss. Amsterdam. Oude ontginningen van de veengronden in de Nederlandse kuststrook. Tijdschrift Econ. en Soc. Geografie. Nr. 10-11. Hoogveenontginning. Zwolle. Ontginning van veengronden in „Het veen en zijn ontginningen" uitgave Ned. Heide Mij. Arnhem, pag. 35-47. Enige resultaten van vijftien jaar archaeolo- gisch onderzoek in de Zaanstreek II. pag. 52- 83 in Westerheem XX-1-1971. De Nederlandse wateren en plaatsen in de Romeinse tijd. 2e druk. 's Gravenhage. De physische en chemische eigenschappen van het veen in „Het veen en zijn ontgin ningen". Uitgave Ned. Heide Mij. Arnhem, pag. 20-33. Holocene sea level changes in the Nether lands. Relatieve zeespiegelbewegingen gedurende het holoceen. Berichten van de Nederlandse

Archief | 1971 | | pagina 18