LEVINUS LEMNIUS Over Levinus Lemnius is, behalve door Hult, door enige Nederlanders, en in een aantal, ook buitenlandse, encyclopaedische werken reeds vrij uit voerig gepubliceerd.3 Algemeen wordt aangenomen, dat hij geboren werd op 20 mei 1505. Waarschijnlijk woonden zijn ouders te Zierikzee, aangezien hij niet voorkomt in het Poortersboek der stad, dat de namen vermeldt van de nieuw ingekomen burgers van het jaar 1302 af. Hij bezocht hier de La tijnse school, ontving zijn humaniora te Gent, en studeerde te Leuven ge neeskunde en theologie. In 1527 zou hij zich hebben gevestigd in zijn ge boortestad, om daar met ijver en toewijding de medische praktijk uit te oefenen. In zijn levensavond, na de dood van zijn vrouw, naar ettelijken zeggen, trad hij toe tot het college van kanunniken van de St Lievens Monsterkerk, en stierf op 1 juli 1568. Banga4 geeft aan de hand van ge deelten uit Lemnius' geschriften zijn conclusies omtrent 's mans verdien sten, alsmede over het in zijn (ook in onze) ogen voor critiek vatbaar inzicht op sommige punten. Baumann5 prijst hem in het algemeen als één der eerste belangrijke figuren van de jonge Nederlandse geneeskunde, maar acht hem geen geleerde. Meertens6 daarentegen noemt hem een geleerd humanist. Nagtglas7 geeft een lijst van Lemnius' publicaties met de herdrukken8 en een boeiende weergave van de levensomstandigheden en de persoonlijke relaties van Levinus Lemnius, van het stadsbeeld van Zierikzee en van de algemene economische en geestelijke situatie in de zuidwestelijke Nederlanden in die tijd. Met enige nadruk zou ik naar dit artikel willen verwijzen, omdat het voor een goed begrip van de in die tijd heersende toestanden, behoudens enkele kleine omissies, nog zeer goed leesbaar is. ZIERIKZEE Een moderne, zeer goede beschrijving van Zierikzee en zijn ontwikkeling door de eeuwen, heeft Westendorp Boerma in 1956 gegeven.9 Enkele jaren later, in 1969, verscheen een publicatie van enige betekenis door Postma, destijds archivaris van Zierikzee (19651968), met een eigen visie op de geschiedenis der stad.10 Voor een overzicht van de ontwikkeling van het literair en geestelijk leven in Zeeland en in groter verband wijs ik op de voortreffelijke publicatie van Meertens.6 Als aanvulling kan de vermelding van enige bevolkingscijfers hier mis schien haar nut hebben. Naar aanleiding van de geraamde sterfte bij een pestepidemie in 15187 kunnen wij het aantal inwoners van Zierikzee in de 16e eeuw schatten op 6 a 10.000. Middelburg was iets groter, misschien ±15.000. Het aantal inwoners van de meeste Nederlandse steden bleef toen beneden 20.000. Groter waren slechts Amsterdam met ±35.000, Brussel met ±25.000; Antwerpen groeide van ±50.000 tot ±100.000. In het buitenland groeide Londen van ±75.000 naar meer dan 100.000. Stock holm zal niet meer dan 50.000 inwoners hebben geteld.11 Zierikzee was dus relatief iets kleiner dan vele andere steden, doch het belang van een havenstad werd in die tijd niet alleen bepaald door het

Archief | 1971 | | pagina 36