aantal inwoners, maar vooral door de grootte van haar koopvaardijvloot en door het aantal intellectuelen. In beide categorieën heeft Zierikzee tot de tweede helft der 16e eeuw hoge cijfers gekend.12 De stad had, na de belegeringen van 1304, in de 14e eeuw een tijdperk van grote welvaart beleefd, en was ook nog in de 16e eeuw een belangrijke havenplaats, hoewel van mindere betekenis dan in de 14e eeuw. Zij was de tweede stad in Zeeland en wedijverde als haven met Middelburg en Dordrecht. In een tijd, waarin het goederenvervoer nog grotendeels te water, en met grotere snelheid dan te land, geschiedde, lag Zierikzee centraal tussen de Holland se en Zeeuwse wateren. De haventoegang mondde uit in de Gouwe, ener zijds de directe verbinding te water naar het noorden met Holland, ander zijds zuidwaarts op korte afstand uitmondend in de Oosterschelde, welke toen nog de voornaamste Scheldemonding was voor de scheepvaart naar de Noordzee, ook voor de haven van Antwerpen. Deze laatste plaats was de belangrijkste havenstad van de zuidelijke Nederlanden en een ontmoe tingscentrum van de grote Europese cultuurgebieden, door haar drukkerij en verspreidingscentrum van wetenschappelijke publicaties, veel belang rijker dan Rotterdam, dat toen nauwelijks Zierikzee overtrof.13 Zo lag Zierikzee op een kruispunt in de westelijke Nederlandse gewesten en speelde door zijn van oudsher uitgebreide koopvaardij mede in het Euro pese handelsverkeer. Wij zien echter in de 16e eeuw rampspoedige ge beurtenissen optreden, stormen, overstromingen, branden, pestepidemieën, die mèt de verzanding van de haveningang, de daardoor toenemende con currentie van andere havensteden, en de vervanging van de Oosterschelde door de Westerschelde als voornaamste vaarweg, de aanleiding vormen tot een voortgaande vermindering van de welvaart. De culturele betekenis van de stad was geringer dan die van Antwerpen, of van de humanistische centra Gent en Brugge, en de IJsselsteden, doch er was een geestelijk en letterkundig leven, dat wedijverde met de andere humanistische centra in Zeeland Middelburg en het kasteel Zandenburg bij Veere. Tekenend hiervoor is, dat in de 15e eeuw het aantal studenten uit Zierikzee aan enkele door Meertens genoemde buitenlandse universi teiten groter was dan uit enige andere Zeeuwse stad.14 Een fraai situatie overzicht van de stad in deze tijd geeft het in het Zierikzeese Stedelijk Museum hangende schilderij, dat omstreeks 1530 1540 gedateerd kan worden.15 De 16e eeuw was, zoals wij weten, een overgangsperiode. Slechts enkele hoofdlijnen geef ik hier nog aan. De middeleeuwen zijn verstreken; ver schillende nieuwe stromingen breken zich baan van Italië uit naar West- Europa humanisme, renaissance. Uit Duitsland en Frankrijk in hoofdzaak komt de hervorming. Verder is er de radicale wijziging van inzichten om trent het wereldbeeld, zonnestelsel en heelal. Het getrouwe copieëren van belangrijke geschriften door de monniken wordt vervangen door de boek drukkunst, die in toenemende mate ging bijdragen tot de verspreiding van kennis op velerlei gebied. In de Nederlanden, die eigenlijk nog maar in wording zijn, dringen de nieuwe inzichten veelal door via Frankrijk, langs de weg a.h.w. gebaand door de Bourgondiërs. Ook het calvinisme bereikt ons van het zuiden uit. De positie van Zierikzee als Europese havenstad maakt het verklaarbaar dat de andere religieuse hervormingsdenkbeelden,

Archief | 1971 | | pagina 37