het lutheranisme en de wederdoperij, in Zierikzee vrij spoedig doordrongen. Omstreeks 1535 vinden te Zierikzee reeds terechtstellingen plaats wegens ketterij16, vermoedelijk van wederdopers of lutheranen. In 1566 worden de eerste hagepreken gehouden (op Schouwen in Schuddebeurs)17, als inlei ding van het van Vlaanderen uit in Zeeland zich verankerende calvinisme. In tegenstelling tot de Nederlandse gewesten bereikt de hervorming, in de vorm van het lutheranisme, Zweden rechtstreeks uit Duitsland. Dit vond plaats, zonder veel offers kostende strijd, in de eerste helft der 16e eeuw onder de regering van de eerste koning Gustaf Wasa. Wat de renaissance der verschillende kunstuitingen betreft (bouwkunst, muziek) is van de Nederlanden uit een doorstroming bemerkbaar naar de Skandinavische landen, mede door de verbindingen ter zee tussen Nederlandse havenste den en de landen om de Oostzee. WAARDERING EN KRITIEK Medici van groot formaat uit deze tijd zou men kunnen vergelijken met figuren, die meer algemene bekendheid verwierven. Zoals Paracelsus de Luther Medicorum is genoemd18, zou men Levinus Lemnius haast een Erasmus Medicorum kunnen noemen. Indertijd heeft inderdaad op een ge denktafel tot zijn nagedachtenis in de St Lievens Monsterkerk te Zierikzee een zodanige vergelijking gestaan, luidende1' D.O.M. Sepul. Clarissimi Doctissimique D. LEVINI LEMNII, Zierizaei Obiit Kal. Quintilibus. CIO 10 LXVIII Qui prior occultis rerum miracula causis Atque aucthore sagax omnia plena Deo Scripsit, et e nostris terras effusit in omnes Fluctibus huic patrio conditur umbra solo, Et quae saxa sibi moriens non contulit ipsi A sera merito posteritate capit. Rottera cur magno statuam decernis Erasmo Ille tibi cineres non dedit ipse suos. Qui nasci voluitque mori, hie qui vixit, et orbi Quod dedit, hoe urbi consecrat hunc meruit. C. Boij Aan God gewijd Grafschrift voor den zeer beroemden zeer geleerden Heer LEVINUS LEMNIUS, van Zierikzee. Overleden den 1 Julij 1568. Hij, die het eerst de wonderen der Natuur in hare verborgene werk zaamheden beschreef, daar in Gods macht aan ons en der gantsche waereld blijken deed, rust hier in zijnen vaderlijken grond. Hem, die stervende zig zeiven geen gedenk teken stelde word dit naar verdien ste, door de late Nakomelingschap gegeeven. O Rotterdam, wat richt ge den grooten Erasmus een standbeeld op, die u zijne asch niet toebetrouwde. Dit had Hij verdiend, die hier geboren werd, hier leefde, hier sterven wilde, die alies wat hij was aan allen; maar zijn overschot wijdde aan zijne Vaderstad. C. Boij20

Archief | 1971 | | pagina 38