Met vreugde verwekte kinderen zijn meestal gezond en sterk; daarom zijn buitenechtelijke kinderen gewoonlijk begaafd. Kinderen verwekt met tegen zin of luiheid, en door ouderen, zijn vaak zwak en onvriendelijk (Lib. IV, Cap. 3). Hij maant tot een voorzichtige huwelijkskeuze een rustige man, die trouwt met een sexueel begerige vrouw zal van dag tot dag moeilijk heden ondervinden (Lib. II, Cap. 37). Podagralijders, en zij die op hun rug slapen, of op een harde onderlaag, hebben meer libido (Lib. II, Cap. 46). Ook de hinkenden en manken (claudi) zijn in dit opzicht getekend; op hen wijst het spreekwoord caveto signatis (Lib. II, Cap. 26). De uitgever van de Engelse vertaling van De Miraculis heeft de gedeelten over „generation" afzonderlijk laten drukken.53 Hij acht deze „Fit for the use of physitians, midwifes, and all young married people". Uit het voor woord vermeld ik de volgende gedeelten „Reason and Experience confir med all things, as well Physick as other Sciences. This Discourse hath been accepted by all Nations almost in all the European Languages, writ ten by Laevinus Lemnius, a Physitian of the first Magnitude, of the greatest Learning. This of Generation is Collected out of his Secrets of Nature, a Book lately printed in Englishcontaining in it other admirable and rare Experiments by him found out, and approved of by many Learned and Ingenious Persons. The Intent of the Collection is not to debauch the World with unbecoming Language; or to instruct the Lascivious. On the contrary it is Grave there is no Uncomeliness there in the Limits and Bounds of Modesty are observed in the whole, the Errors touching Generation are corrected, and the best Rules prescribed There is nothing here in that may found harsh in the most Chastest Ear. The Work is Commended only to the Vertuous, Sober, and Discreet". PSYCHIATRIE Hartverwarmend is Lemnius' houding ten opzichte van zijn medemensen in nood de geestelijk gestoorden, de melancholici, maniaci en phrenetici (Lib. II, Cap. 2). Hij verzet zich tegen de traditionele opvattingen van zijn tijd deze mensen moeten tegemoet getreden worden als zieken, niet als door kwade geesten bezetenen. Hij is tegen elke vorm van tyrannie, mis handeling of wreedheid, en verzet zich tegen het vroeg begraven van in lethargische toestand gestorvenen en tegen het levend begraven van epi leptici, hetgeen in zijn tijd voorgekomen schijnt te zijn. In een hoofdstuk (Lib. I, Cap. 16) over de vier gemoedstypen sanguinici, cholerici, phleg- matici en melancholici, wijdt hij extra aandacht aan de laatste. Deze zien de wereld donker en anders, alsof zij door een gekleurd glas kijken. Hij zegt over hen o.a. Bij melancholie zijn lichaam en ziel beide ziek (corpus anima mutuis morbis effici); door een vriendelijk gesprek en goede woorden moeten het verstoord gemoed en het angstig hart ge rustgesteld worden. Hier geldt het spreekwoord animo aegroto medicus oratio (voor de zieke geest is een gesprek het beste geneesmiddel). Dit spreken moet zoveel mogelijk overeenkomen met ieders lichamelijke habi tus en hoedanigheid van zijn humores. Zoals wilde dieren door ijverig waarschuwen en zacht toespreken van de mensen tam worden, moet men

Archief | 1971 | | pagina 52