19. Men moet vasthouden aan een zekere en vastgestelde studierichting. 20. Welke studies en bezigheden bewerkelijk zijn en minder vruchtbaar, welke schadelijk en slecht (chiromantie, necromantie, hydromantie, pyromantie). 21. Men moet niet minder het verstand en de geest verzorgen, dan het lichaam. 22. Hoe het lichaam geholpen moet worden, opdat het in volmaakte ge zondheid blijve. 23. Ik neem voedsel door Gods genade en vrijgevigheid, met grote eer bied en dankbaarheid. 24. Op welke wijze gastvrijheid betracht moet worden. 25. Over de zorg voor het huisgezin en voor huiselijke en persoonlijke zaken en hun beheer (met het spreekwoord Stel de teringhe naer de neringhe), 26. Over matigheid in slapen en waken (met verschillende planten als geneesmiddelen). 27. Welk gemak of ongemak verzadiging of honger brengt; tenslotte wat de buik tenminste verruimt (met o.a. senna, rhabarbum, ribes). 28. Studerende en regerende mannen moeten vaker de openingen, waar door hun uitscheidingsproducten worden afgevoerd, reinigen. 29. Gezonde voorschriften zijn niet minder goed voor de geest als voor het lichaam. 30. Wij moeten rekening houden met onze goede naam en reputatie (met het spreekwoord Dat U wel voeght ende betaemt). 31. Het verzoenen van twisten is prijzenswaardig. 32. Laat niemand de maat te boven gaan door weelde, noch worden teleurgesteld door tegenspoed, maar laat ieder zich overgeven aan Gods voorzienigheid. 33. Men moet nieuwsgierigheid vermijden. 34. Men betrachte matigheid in de kleding. 35. Niemand verachte het lot, dat voor hem is bestemd. 36. Men moet het gezelschap en de vertrouwelijke omgang met slechte mensen vermijden. 37. Onze tong moet beteugeld worden, niet alleen voor obscene woorden, maar ook voor ijdele taal. 38. In woorden en in alle levensverrichtingen zijn onverschilligheid en val se schijn verfoeilijk. 39. Philantia, dat is een blinde liefde voor zichzelf, en ijle kenniswaan moeten vermeden worden. 40. Men moet een keuze en onderscheid maken tussen huisgenoten en vrienden (met het spreekwoord Siet wie ghy by der handt neempt). 41. Wees niet zomaar iemands borg. 42. Vleiers of „pluymstrijkers" moet men mijden. 43. Enige gemakkelijke voorschriften om een mens te leren gezond en gelukkig te leven. 44. Over een oefening waarmee vermoeide krachten worden hersteld, zo wel van de geest als van het lichaam (met o.a. tabulae geographicae, chartae cosmographicae, muziekbeoefening, muziekinstrumenten en wijn).

Archief | 1971 | | pagina 74