gemaeckt een orgel, die wij geerne door meesters hun des verstaende souden laten opnemen eer wij van goet scheijden, ende wij bericht sijnde van uwe bequaemheijt ende suijver oordeel int onderscheijden van de goede ende valsche toonen mitsgaders andere wetenschappen op die conste loopende, hebben noodich geacht u nevens Monsr. Hille- breker, organist tot Herlem te ontbieden ende te versoucken de moeite aen te willen nemen met u beijden herwaerts ten Goes te comen jegens vrijdage off saterdage den 13en of 14en deser loopende maent novem- bris omme tvoorsegde stuck werck naer eijsch van saken te examineren ende te beproeven met aenwijsinge van de faulten die daerinne bevon den souden mogen werden, ende voorts te letten op alle tgundt ten dienste van de stadt mitsgaders tot volcomenheijt van soo curieusen werck sal noodich wesen twelck wij u ganschelijck vertrouwende, sullen u met Monsr. Hillebreker den 13en of 14en novembris sonder uijtstel tsamen verwachten. Men sal u naer behooren eerlijck contentement doen. Bevelende onder en tusschen u ende met vrouwe en kinderen in de hoede des Heeren, geschreven binnen de stadt Goes desen 3en no vembris 1643 door last van mijn heeren Burgemeesters ende schepenen der stadt Goes, L. Westerwijcq 1643 Resolutie van de Magistraat 122 den 8en decembris 1643 Meesters N. Helmbreecke en Willem Smulders, respective organisten tot Haerlem ende Bergen op den Soom, door missive ontboden ende hier gecomen sijnde, om op te nemen den orgel bij mr. Willem Diaken volgens de contracte daervan sijnde, aengenomen te maken ende te stel len in de groote kercke deser stede, hebben nae dat de selve over de drie weken aen het werck besich waren geweest, ende alles in goede ordre hadden helpen brengen, gerapporteert dat het contract ten res- pecte van de bovenregisters niet nae behooren was voldaen, vuijtdien de twee registers bij den aennemer gequalificeert aldaer werdende voor mixtuer ende scherp, daervoren niet en connen noch oock mogen ge houden werden, maer veel eer eenen anderen naem tsij octaef super- octaef, of diergelijcke mochte hebben, mer verclaeren nochtans dat hel werck noch het spel in sijn selven (als sijnde beijde die registers van seer goede resonantie en dattet alleenelijck maer aen en come op de naem van deselve registers) daerdoor niet te erger sal wesen, verder mede dat de vox humana wat te slap was, doch dat het selve seer lichl gebetert conde werden ende wat aengaet de onderste registers oordeel den de selve voor goet, loffelijck ende conform het contract gaven ooc goet getuijgenisse van de drie registers buijten de contracte gemaeckt, 102

Archief | 1972 | | pagina 100