behalve dat de aennemer stellende deselve voor halve registers sijn nochtans en tertia minder als comende in plaetse van c' niet verder als tot dis, doch dat echter alle tselve voor egeene faulte was te rekenen, mits gelijck hierboven vant mixtuer ende scherp is gesegt, tspel evenwel sijn vollen leden genoech sal hebben, in voegen dat de voorsegde Hehnbreecke ende Smulders (des op haere consciëntie ende trouwe gemaent sijnde) van het gansche werck soo loffelijck spraken als enichsints (de consideratie opt mixtuer, scherp, vox humana mits gaders de drie halve registers hier voren breeder aengewesen tersijden gestelt) soude connen werden begeert met versekeringe dat niet alleen haer achtbare maer ooc andere liefhebbers van buijten occasie sal gegeven werden van dit stuck wercx wel te spreken dabeij voegende de voorsegde Helmbreecke dat de voorsegde drie registers buijten het contract gemaeckt hem insonderheijt soo wel bevielen van thoon dat hij om een stuck ydereen uijt sijn beurte wenschte soo goet te hebben op den orgel in Haerlem, recommanderende mede het onderhout van het tongwergh ten minste twee off driemael ter weke insonderheijt bij vochtig weder also tselve dan alst nieu is dan des te mer ontstelt. Welck rapport gehoort sijnde is binnengestaen de voorsegde mr. Wil lem Diaken om mette selve nopende het buijtenwerck als anders te accorderen, pretenderende noch boven sijn bedongen loon, de ver- eeringe daerin gerekent de somme van 2000 guldens, mits dat daer- aen soude corten tgunt hij albereijts meer als de beloofde somme had ontvangen, waerop gehoort sijnde tadvis van Helmbreke en Smulders medebrengende dat het daer aen wel ruijm soude wesen verdient, doch siende op het contract daerbij sulcx niet was bedongen, ende nochtans vertrouwende dat haer achtbare in desen metten aennemer in rede- lijcheijt sullen handelen, hebben alle tselve bevolen gelijc haer achtbare discretie ende also de voorsegde aennemer voor dees tijt tot geen af- slach conde werden gebracht is de sake daer bij verbleven, met inten tie om bij gelegenheijt metten selven noch nader in gesprec te comen, ende te sien of int accorderen, tmaken van de hemel, ende tbetalen van de engelen niet tot sijnen laste, soude connen werden besproken, sijnde bij presenten goetgevonden de voorsegde mr. Willem Diaken noch op rekeninge van sijn present te geven 300 guldens. Ende is de voor segde Smulders voor zijn dienst aen den orghel gedaen, daer over ge- vaceert hebbende met gaen en keeren 20 dagen vrij toegeleijt de somme van 16 13 schelling 4 grooten. Item Helmbreke over extra ordinaire dienst mede als Smulders gedaen tot 28 dagen 41 13 schel lingen 4 grooten, tsamen voor hun beijde 58 6 schellingen 8 grooten. Instructie voor de organist en klokkenist Jan Fockedeij123. solis den llen septembris 1644 103

Archief | 1972 | | pagina 101