Is mr. Jan Fockedeij mits hij van dach tot dach bevonden wierde seer nalatich te wesen int spelen op den orgel, alsmede op de clocken, ter hant gestelt de navolgende instructie, met last van nu voortaen hem daerna te reguleren. Ende eerst aengaende tspelen op den orgel. Dat hij des avonts van den eersten novembris tot ultimo januari sal spelen op den orgel een vuijre lanc, niet min, maer wel meerder tijt, te beginnen metter half sessen precijs, ende niet eerder daer vuijt te scheijden als na den half sevens. Ende van den eersten februari tot half meert van sessen tot seven vuij- ren. Sal mede des sondaechs, en in de weke gehouden sijn te spelen onder 't singen van de psalmen, beijde soo voor als nae de predicatie. Item t'elcken int vuijtgaen van de kercke een half vuijr int voorsegde spel continueren. Te weten des sondaechs voor de middach totten half twaelven, ende des namiddachs, mitsgaders in de weke altoos naer het vuijtgaen van de kercke gelijcke half vuijre. Soo haest het tongwerc of yets anders aen den orgel ontstelt is, sal hij tselve moeten beteren ten alderlancxten binnen den tijt van acht dagen off sal bij faute van dien, een ander van buijten tot sijnen coste daertoe ontboden werden. Den dach ende den vuijre op den welcke hij moetende spelen ende nochtans niet en speelt, sal hij t'elcken verbeuren, en aen sijn gagies gecort werden 4 schellingen 2 grooten vlaems, doch sal tselve geen plaets hebben als hij van mijn heeren verloff heeft, off eenige andere wettige oorsake sal connen voorwenden. Sal mede nuchter op den orgel comen en spelen, ooc geen gewoonte maken van eennich volc daer op te brengen insonderheijt niemant die bij drancke is. Voorts sal hij de voorsegde Fockedeij gehouden sijn te spelen op soo- danige andere tijden en stonden, alst hem van mijn heeren Burgemees- teren ende schepenen geordonneert sal werden, twelck deselve bij de- sen aen haer sijn houdende gelijc mede het amplieeren ende veranderen deser instructie. Aengaende 't Clockespel Sal daerop spelen alle sondagen een half vuijr, te weten precys van den half twaelve totten twaelven. Des dysendaechs ende saterdaechs beijde precys van den elven totten twaelven. Ende voorts somwijlen op anderen dagen in de weke het sij voor off na de middach alst schoon weer is off bij andere gelegenheijt. Niet spelende op de voorsegde dagen ende vuijren sal verbeuren ende 104

Archief | 1972 | | pagina 102