aen sijn gagies gecort werden iedere reijse 4 schellingen 2 grooten vlaems, doch sullen integendeel niet plaets hebben de redenen hier voren aengaende 't spelen op den orgel geseijt. Sal ooc t'elcken van maent tot maent 't voorslach soo van het heel als half vuijr versteken. De interpretatie, ampliatie ende veranderinge dezes behouden de heeren als voren mede aen haer. Actum ter vergaderinge van mijn heeren Burgemeesteren ende schepe nen der stede van der Goes dese 11e septembris 1644. Voorstel tot reparatie van het orgel door Nicolaas van Hageni24. Voordragh aen d'eerweerde Heeren mijn heeren burgemeesters ende schepenen der stadt Goes vant gene noodsakeleijk te doen staet aent orgel in de kerk. Vooreerst vier nieuwe blaasbalcken, omme (in plaetse van mette voe ten getrapt) mette handen getrokken te werden; eensdeels omdat de oude irreparabel zijn, ten anderen omdat het durabelder ende den handentrek veel gestadiger is. Ten tweeden een nieuwe mixtuer, soo int boovenwerck als int posetyff. Ten derden twee nieuwe scherpen, die bij voorgewesene meesters van haren aert sijn berooft en teenmaal bedorven. Ten vierden aent Trompet (alsoo 't veel te smal is) drie nieuwe pijpen te brengen. Ten vijfven een nieuw vox human, also de helft van mr. Holst is wegh- genomen ende de overige gansch verwerpelijk gemaekt. Ten sesden een nieuw sesquialter, als tselve bij mr. Holst ofte Veder man tsoukken gemaekt sijnde, gelijck alles haer achtbare (ofte de meester van haer edele ontboden) kan werden getoont. Vorders gelijck aent Trompet, soo ook dry pijpen aent bardon te brengen, brillen aent secreet, 't ventiel goet te maken, de praestanten ofte de cieraetpijpen nieuw te vertinnen ende de monden te vergulden, alle registers die int orgel zijn te examineren ende te accomoderen op trouwe, ende op een toon lager te stellen soodanigh, dat alles (gemaakt sijnde) van een meester van de Eerwaarde heeren geroupen voor goet oprecht ende getrouwe magh opgenomen werden. Meester Nicolaas presenteert dit alles voorsegd en watter meer soude mogen verborgen sijn (uijtgenomen eenigh timmerwerck alst maken van stellingen) getrouw te maken ende te repareren voor de somme van vierhondert ponden hollands, mits hebbende een vrij kamer, drynke- bier vuijr en light. Contracten voor de reparatie van het orgel tussen de magistraat van Goes en Jacob Cools125. 105

Archief | 1972 | | pagina 103