heeft geduurd is niet bekend, doch in deze tijd was het begrijpelijk, dat zijn vader, toen Willem blijk gaf op eigen benen te kunnen staan, hem voor verdere studie naar Italië stuurde. Daar was de glans der renais sance en de roem van 'grote' wetenschap, vooral sinds Vesalius, die vóór zijn benoeming op 6 december 1537 tot docent in de anatomie te Padua, reeds in Leuven in 1536 anatomische demonstraties had ge geven. In Italië vinden wij Willem in het Archivio arcivescovile van de univer siteit te Pisa, waar hij ingeschreven staat als: Lemnius Guilielmus Le- vinus, f. (ilius) eximii Levini medici Ziricensis (zoon van de voortref felijke Zierikzeese medicus Levinus). Stud. Lovani, Padua, Roma, dr med. 1556 25 april". Hult publiceerde de promotiebul, die hij in Stockholm vond, als foto80. Enkele gedeelten volgen hier in vertaling: "Allen zullen eenstemmig van oordeel zijn, dat boven de andere wetenschappen de geneeskunde de nuttigste en heilzaamste is voor de mensheid. Zoals deze wetenschap hoger gewaardeerd moet wor den dan alle andere wetenschappen, zo moet men ook de beoefe naars hiervan meer eren dan alle andere wetenschapsmensen. Zo was ook het oordeel van Willem Levinus Lemnius uit Zierikzee, zoon van Levinus Lemnius, die eveneens een voortreffelijk dokter was (Excellentissimi Medici Domini Levini filius), welke Willem Levinus al zijn naarstige studiën in de andere wetenschappen dus slechts als een voorspel beschouwde, en die tenslotte zijn ogen, geest en ziel alleen richtte op deze zeer heilige wetenschap van de genees kunde en aan de vermaarde academiën van Leuven, Padua en Rome heeft hij gedurende verscheidene jaren zo ijverig gestudeerd in de geneeskunde, dat allen geloofden dat hij bij de lamp van Cleantes en Aristophanes de nachten wakend heeft doorgebracht81. Tenslotte begaf hij zich naar Pisa, gelokt door de roep, die er uitgaat van de geneeskundigen die aan het Pisaans Gymnasium verbonden zijn. Zijn bedoeling was om hier in Pisa de verlangde en verdiende kroon op zijn studiën te zetten. Hij maakte op alle deskundigen de indruk te zijn een man van een verfijnd, diep en vernuftig denkvermogen. Zo heeft hij in een bijeenkomst in tegenwoordigheid van ons Fran- ciscus Periguanus en van alle doctores medicinae van het Pisaans Gymnasium, die door ons bijeengeroepen waren, zo geleerd gespro ken, zo fijnzinnige uiteenzettingen gegeven, zo duidelijk de hem door de doctores voorgelegde problemen opgelost en zo zeer tot aller bewondering alle taken hem opgelegd vervuld, dat allen eenstemmig geoordeeld hebben dat hij de graad en de onderscheidingstekens in de geneeskunde ten zeerste waardig was. Wij, Franciscus Periguanus, verklaren dienovereenkomstig dat bovengenoemde Willem Levinus 118

Archief | 1972 | | pagina 132