de graad en de gebruikelijke onderscheidingstekens ten zeerste ver dient. Wij geven hem volledige bevoegdheid om zijn bekwaamheden in Pisa en overal ter wereld uit te oefenen, waarbij wij nogmaals verklaren dat Willem Levinus een uiterst voortreffelijk doctor is. Gegeven te Pisa in het aartsbisschoppelijk paleis in tegenwoordig heid mede van de heer Arnold Pieters uit Antwerpen, de heer Johan nes Schore uit Leuven, de heer Levinus Rijcke uit Gent, de heer Hendrik Garet uit Leuven en vele andere getuigen. In het jaar van de vleeswording onzes Heren 1556 volgens Romeinse en Floren tijnse berekening, volgens de stijl van Pisa 1557 25 April, in het eerste jaar van Paus Paulus iv, tijdens de regering van Karei v, tij dens het bewind van Cosimo de Medici over de republiek Florence". Ook Willems vader getuigde, zoals wij zagen bij de bespreking van diens boek De habitu et constitutione corporis, dat de promotie eervol is geweest. Doordat daar de promotie en het boek De Stomacace in één zin genoemd worden, zou men de indruk kunnen krijgen, dat hier een proefschrift bedoeld is. Het is echter zeker, dat in die tijd het schrijven van een zodanige studie bij de academische graduering tot doctor, althans in Italië, niet gebruikelijk wass2. De Stomacace moet dus later geschreven zijn. Bij de bespreking van Willems publicaties kom ik hier op terug. EERSTE HUWELIJK Het is merkwaardig dat Willems studie (15451556) nogal lang heeft geduurd. Verbazingwekkend is het dan ook niet dat hij in het jaar van zijn promotie al blijkt getrouwd te zijn. Het begrafenisboek van Zierik- zee getuigt ervan hoe het gezin reeds vroeg door het verlies van een kind werd getroffen: "Item Willem mester Lieven, Lempsesz, doctor in de medicine heeft een kint begraven.den 13 Augusti" (1556)83. Een trieste, maar in die tijd veel voorkomende gebeurtenis in jonge gezinnen. CONFLICT Twee jaar te voren, in juni 1554, is er een gebeurtenis die een merk waardig licht werpt op Willems karakter: hij werd toen veroordeeld tot het betalen van een boete van 23 pond wegens het uitwerpen van de ramen bij zijn schoonvader Michiel Comelis Eewoutse. Het vonnis, genoteerd in het 'Waerheytbouck der stede Zyriczee' 1541157084, luidt aldus: 119

Archief | 1972 | | pagina 133