Den 22 junii anno 1554. Dat Willem Lijevin Lemsen berucht es in de vastene marckt laetsleden onbestuer ende parlement bij nachte gemaeckt te hebbende ten huyse van Michiel Cornelis Eewouts zijn zweer85 ende aldaer de glasen uuyt gewurpen te hebbene. Sententie. De heere twintich ponden, de stede drie ponden. Lettend op de woordkeus van het vonnis: vastenmarkt, onbestuur en parlement bij nacht, is het waarschijnlijk dat dronkenschap de oorzaak is geweest. Michiel Cornelis Eewoutse was baljuw. Daardoor is het misschien tot een veroordeling gekomen. onenigheid Dat er later onenigheid was met de schoonmoeder, blijkt uit een docu ment uit het archief van de Zierikzeese weeskamer, gedateerd 8 Febr. 155986, handelend over een meningsverschil betreffende de nalaten schap van Michiel Cornelis Eewoutse, die in 1558 overleden was. Het stuk spreekt voor zichzelf; het wordt gevolgd door een korte samen vatting en toelichting87. "Michiel Cornelis Eewouts. sterfhuys. Den villen February anno xv-c-lix nativitate, weesmeesters der stede Ziricxee, gehoort tversouck ende de verthooninge gedaen voer weesmeesteren van de differenten, questien ende gescillen tusschen mr Willem Lievensz. docter in medecijnen als getroudt hebbende Daniele Michielen Cornelis Eewoutsdr heyscher in conventie ter eender ende verwerer in reconventiem oiyc Appolonia wed. Mechiel Cornelis Euwouts. met mr. Jan oude Jans, bij haer gevouchde bij provisie ter andere zijde heyschersse in reconventie ende verweres- sen in conventien beroerende de zomme van ongebrucke van drye ponden groten tsiaers erflycken met den verloopen van dien ter zomme xv gr. hem heyscher bij Mechielen Cornelis afhandich ge maeckt ende ontseydt met noch diversche geexhibeerde articlen zoo gesommeert als ongesommeert tsamen bestreckende over de zomme van hondert vijftien ponden ende meer, daerjegen de wed. exhibeerde zekere articlen van betalinge onder de handt van haeren zaligen manne oyc bedragende merckelycke groote zomme. Alle welcke querelen, questien ende gescillen de voem. parth(i)en heb ben gesubmitteert gehadt in de arbytragie van Com. Henryc Cor- nelisz. ende Marinis Balten Oele Pieters. beyde als goede offenbaer 120

Archief | 1972 | | pagina 134