mannen, dewelcke de zaecken overgemerckt oyc haere motiven heb ben verthoont voer weesmeesteren ende daertoe gedaen haer ken- nisse ende declaratien, de voern. parth(i)en hinc inde dezelver zae cken ende gescillen stellende ende submitterende in handen van weesmeesters ende dairtoe versouckende approbatie ende ratificatie. Naerdat weesmeesteren hebben overgewegen de scrifturen ende arti- clen bij elcken der parth(i)en geexhibeert oyc geconsidereert de de- pent(i)en van de processe ende alle circumstanten van dien, res- pectivelyc contenderen ten accoorde tusschen de moeder ende den kinde oft swager ende overwegen al dat ter materie dienende be hoort te werden geconsidereert, hebben bij apponctemente verclaert allen haeren questien af, doot ende teniet tot desen daghe incluys ende gerejecteert alle de querelen van betalinge bij Appolonia wed. Michielen voertgebracht tot desen daghe incluys ende voort gedemi- nueert den heyssche van mr. Willem Lievens. van meerder zomme volgende de goede mannen arbitragie ter zomme van tnegentich ponden groeten Vlaems. Ordonnerende dezelve bij Appollonie ten lasten van den gemenen sterfhuysse hun betaelt te worden met hon- dert Carolus guldens in gerede gelde ende de reste binnen den jaer den eersten tsterfhuys geit hebben zal al onder tverbant van alle des voem. sterfhuys goeden waer ende ter wat plaetse die gelegen moe gen wesen ende zal tselver de voern. Appollonia jegen haer weesen over deen helft passeren ter eerster rekeninge. Aldus gedaen ter weescamer in Ziricxee ten daghe alsvoren, ende waren over Ieman Claes Yemans., Comelis Henric Comelisz., Hu- bert Ockers. ende Comelis Willem Davits., weesmeesters. Mij pre sent als clerck (w.g.) Com. Pilse". Het betreft hier een approbatie van de Weeskamer-meesters in een zaak waarin minderjarigen zijn betrokken geweest, aangaande een boe delscheiding inzake het sterfhuis van Michiel Cornelis Eewoutsz. Te voren hebben partijen in dit geschil zich reeds onderworpen aan de arbitrage van 'goede mannen': t.w. Corn. Henryc Cornelisz. en Marinis Balten (Oele Pieters zoon). Partijen-belanghebbenden bij dit rechts geschil zijn geweest: meester Willem Lievensz., doctor medicinae, als in echt hebbende Daniële Michiel Cornelis Eewoutsz. dochter, eiser in conventie, gedaagde in reconventie, tegen Apollonia, weduwe van Mi chiel Cornelis Eewoutsz. (voornoemd), bijgestaan (als niet-handelings- bevoegde vrouw) door Mr Jan Oudejans (een zwager van Apollonia), gedaagde in conventie, eiseresse in reconventie. Partijen hebben blijk baar over en weer bepaalde geldsommen van elkander te vorderen. De goede-mannen-arbiters voornoemd vragen nu aan het college van weesmeesteren 'approbatie ende ratificatie' van hun arbitrale uitspraak. Dat er hier sprake is van een minderjarige (anders regardeerde het der 121

Archief | 1972 | | pagina 135