VLUCHT NAAR ENGELAND Een verrassende vondst bij het lezen van Hults verhandeling over Vil- helmus Lemnius was, dat Willem als protestant vluchteling naar Enge land moet zijn gegaan. Dit blijkt uit de brief, die de Zweedse gezant in Londen, Dionysius Berreus, aan zijn koning over hem schreef92: "Aan mijn zeer verheven, onoverwinnelijke, machtige Koning der Zweden, Goten en Vandalen, mijn zeer vriendelijke Heer. Gevolg gevend aan de opdracht van Uwe Majesteit heb ik Doctor Willem Lemnius overreed om zich in dienst van Uwe Koninklijke Majesteit te stellen. Hij is een geleerd en zeer bekwaam man in de genees kunde: en hij heeft hier bij ons niet geringe roem verworven door zijn praktijk. Vele aanzienlijke hovelingen en kooplieden beloofden hem een rijke beloning als hij hier bij ons zou willen blijven, maar hij wilde zijn belofte niet ontrouw zijn. Wat ik intussen van byzon- dere betekenis acht is, dat hij met geleerdheid verenigt vroomheid, braafheid en aanmerkelijke belangstelling, inzicht en succes met or ganisatorische opdrachten. Van kindsbeen af heeft hij die kunst (ge neeskunde) geleerd, want zijn vader is een nog levend doctor, zeer vermaard, in Zeeland. Hij heeft gepractiseerd in Italië, Neder- Duitsland en hier in Engeland, waarheen hij in vrijwillige balling schap is gegaan, omdat hij het Paapse bijgeloof niet kon verdragen. Hij laat hier een vrouw en drie kindertjes achter in goede handen. Ik smeek Uwe Koninklijke Majesteit hem te begunstigen omdat nergens een bekwamere te vinden is. Ik zal Uwe Koninklijke Majesteit nog een geneesheer zenden in de komende zomer: ja zelfs zal ik als ik hen zou kunnen vinden, er nog meer zenden. Immers schijnt het mij toe dat Uwe Koninklijke Ma jesteit er althans vier moet onderhouden. Ik bid de zeer goede en zeer grote God dat hij Uwe Koninklijke Majesteit een dergelijke ge zondheid vergunne, dat hij hun hulp niet nodig zal hebben. Londen, 15 Januari. De zeer nederige dienaar van Uwe Koninklijke Majesteit, Dionysius Berreus". Aangekomen mz Julius lat. 2 Martii 6193. Hult verbindt aan deze brief de opmerking, dat het antwoord van koning Erik kennelijk gunstig is geweest, daar in de verantwoordingen van het Zweedse gezantschap de volgende aantekeningen voorkomen: Anno 61 Vanuit Engeland Gegeven Doctor Wilhelm en zijn dienaren, item Julio teerpenningen naar Zweden 18 pond 10 shillings Betaald voor de huurboot voor hem naar Gravesend, en voor hun vertering aldaar 10 shillings Gegeven de apotheker voor geneesmiddelen 17 shillings 123

Archief | 1972 | | pagina 137