stede nam een enigszins afzonderlijke plaats in Md en 10°. Het is moge lijk dat deze laatste invloed gehad heeft op Willem Lemnius bij diens bekering tot het protestantisme, maar wij hebben daarover geen enkele zekerheid. Misschien hadden wèl invloed jeugdindrukken van terecht stelling van ketters, en gesprekken thuis naar aanleiding hiervan. Tij dens zijn studie in Italië heeft hij zeker contact gehad met protestante studenten, met name in Padua. In Italië bleven n.l. het pauselijk gezag en de gehoorzaamheid aan de Moederkerk niet zo onaangetast als wij wellicht zouden denken: via Venetië drongen de Lutherse denkbeelden ook Italië binnen. Padua behoorde tot het grondgebied van de stad Venetië, dat uit commerciële overwegingen de studie van protestanten van de overzijde der Alpen, tegen de wil van de Paus in, toeliet101. Het is mogelijk, dat enkele van de studievrienden van Willem, genoemd in zijn promotie-bul, protestant waren. Wat Levinus Rijcke betreft kan alleen gezegd worden, dat hij uit Gent kwam, waar destijds een belang rijke hervormde gemeente bestond102. Arnold Pieters was een broer van Adriaan Pieters, 'stadsdoctor' sedert 1571 te Middelburg103. Hij, Adriaan en Guilielmus waren zoons van Adriaan Pieters, art. et med. doctor te Antwerpen. Deze jongere broers promoveerden te Pisa op 16 februari 1569104. Adriaan Pieters moest met een collega met een toorts vóór de Raad in de processie gaan en mocht zonder toestemming van de Raad het eiland Walcheren niet verlaten103. Uit een vonnis van 28 september 1569 in het 'Waerheytbouck der Stede Zyriczee' 1541 157084 blijkt dat het met een brandende toorts vóór de processie gaan een strafmaatregel wegens ketterse gezindheid is geweest104. Dit geeft enige steun aan het vermoeden dat de familie Pieters het protestant isme gunstig gezind was. Johannes Schore, die op dezelfde datum pro moveerde als Willem Lemnius, staat in de Pisaanse archieven aangete kend als f.(ilius) Heliae, secretarii regis Angliae in suo consilio Bra- bantiae (zoon van Elia Schore, secretaris van de Engelse koning in zijn Raad van Brabant), stud. Lovani, Padua, Ferrara, Roma103. Johannes Schore en Arnold Pieters zijn nog in 1557 ingeschreven in de matrikel van de Natio Germanica Artistarum te Padua, de vereniging van Duitse en Nederlandse studenten, die niet tot de juridische faculteit behoor den. De eerste jaren na 1553 lieten een aantal artistae uit de Neder landen zich niet meer bij de Duitse Natio inschrijven. Onder deze be vond zich kennelijk ook Willem Lemnius100. Over Henricus Garet uit Leuven is mij verder niets bekend. De invloed van zijn vrouw Daniële bij Willems bekering is waarschijn lijk niet groot geweest. Weliswaar doet de naam van haar vader Mi- chiel Comelis Eewoutse (die ook genoemd is Siewel107), en die mis schien een zoon was van Cornelis Eeuwoutsse en Vrouwelijn van Duy- veland108, even denken aan een mogelijke familieverwantschap met de 126

Archief | 1972 | | pagina 140