familie Teelinck, die een belangrijke rol speelde in het Zeeuwse pro testantisme. Ook herinner ik nog aan de grote verering, die Adriaan Hoffer, ver want aan de Teelincks, voor Willems vader heeft gehad109. Misschien is het verder nog vermeldenswaard, dat een tante van Daniële, n.l. Adriana a Prato getrouwd was met mr. Jan Oudejans, chirurgijn, welke laatste na de dood van zijn vrouw (1565) als protestant vluchteling naar Londen is gegaan. Hij wordt daar sinds 1569 genoemd in een deel van de kerkeraadsprotocollen van de vluchtelingengemeente110!», maar is in 1574 weer in Zierikzee terug als chirurgijn bij het Gasthuis. VERBLIJF IN LONDEN In de kerkeraadsprotocollen van de Londense vluchtelingenkerk van 15601563110a staan belangrijke gegevens over Willem en Daniële, die een vrij duidelijk beeld geven van hun lotgevallen en hun onder linge verhouding. Het blijkt dat beiden, weliswaar afzonderlijk, de zijde kozen van Adriaan van Haemstede in diens conflict met de lei dende figuren der kerk, Petrus Delenus en Jan Utenhove, betreffende zijn tolerante houding ten opzichte van de anabaptisten111. Daniële is later, als velen mét haar, kennelijk ontspoord in haar vluchtelingen bestaan. In het begin van 1561 wordt zij genoemd bij een 'controversia inter feminas' en een 'inquietas feminae', terwijl op 23 februari geno teerd staat: "De Daniële medici uxore, dat zij droncken zijn geweest dicmael. Dat zij hebbe gedanst ende veel ongeschictheden bedreven". Ook bezocht zij in zes weken de kerkdiensten niet. Enige tijd tevoren had Willem zijn vertrek naar Zweden aangekondigd: "26 Decembris (1560) Venit ad nos magister Gulielmus medicus, ut nobiscum agat quia profecturus est brevi in partes ultramarinas". Op 29 Martii 1561 staat bij een verklaring over Daniëles gedrag: "non commodo publicam illius sententiam fieri posse dum maritus abest". Ten aanzien van Wil lem is het enigszins verwarrend, dat er in deze jaren verschillende Gulielmi zijn, waarvan twee medici. De bewerker der acta meent, dat daarin meestal Gulielmus Moelens, gehuwd met Anna, bedoeld wordt. Naar mijn mening echter is in de meeste gevallen onze Gulielmus, ge huwd met Daniële, bedoeld, hoewel zijn familienaam Lemnius nergens wordt genoemd. Op 7 Martii 1563 komt er een brief in de kerkeraad van Mr. Willem Levinus, medicijn, "aengaande Absaloms kinders", waarin hij zegt geld te willen sturen. Daniële werd misschien door Willem als een verworpene beschouwd, of hij beschouwde zichzelf als zodanig. De kinderen stonden vermoedelijk onder de hoede van de kerkeraad. 127

Archief | 1972 | | pagina 141