De meeste vluchtelingen in Londen kwamen uit de Nederlanden"2, ongeveer 80%; uit Frankrijk kwamen ongeveer 10%, kleinere getallen uit Italië113, Spanje, Portugal, e.a. Onder hen bevonden zich veel koop lieden, bekwame ambachtslieden en vrij veel intellectuelen. De toeloop werd steeds groter, eerst honderden, later duizenden; eerst alleen in Londen, later ook in andere, kleinere, Engelse steden. Tussen deze Nederlandse en andere vluchtelingen moesten Willem Lemnius en zijn gezin hun plaats zoeken. De meeste huizen in Londen waren over bevolkt. Dit getuigen de vluchtelingenregisters gepubliceerd door de Huguenot Society114. In 1568 lezen wij: "Some houses were mightly pestered with numbers of foreigners, as in one house in S. Magnus parish were 24 Dutch people". Elders: "19 Dutch in one house among them many Dutch merchants, some French, two Italians, queens mus icians, with their wives, children and servants". In een ander huis: een Italiaanse dokter, een Franse apotheker, een meubelmaker uit Gouda, een schrijnwerker uit Gent. De bevolkingsproblemen zullen in 1560 nog niet zo groot zijn geweest de meeste vluchtelingen kwamen in 1567 maar in beginsel soortgelijk. Er ontstonden natuurlijk nog andere gevolgen door de immigratie der vluchtelingen: "most of the Douch merchants brought a lot of money with them"113, dat in Engeland in circulatie kwam (deviezen), maar de Engelse reders, verenigd in hun organisatie The Merchant Adventurers, voelden zich in hun bestaan bedreigd. Nog belangrijker was de Engelse naijver tegenover de vele bekwame ambachtslieden uit de Nederlan den en Frankrijk. Ook zullen zonder twijfel de Engelse artsen met spijt hebben gezien, dat er zich onder de vluchtelingen verscheidene artsen en chirurgijns bevonden, bij wie vanzelfsprekend zieke réfugiés het eerst genezing zochten. "The many foreign physicians, surgeons and schoolmasters must also have been in excess of the demands created by the strangers" zegt de commentator in de Publications of the Hu guenot Society113. De praktijkuitoefening van dr. Willem Lemnius zal min of meer clan destien of althans 'out of law' geweest zijn. Hij voldeed tenminste niet aan de voor het uitoefenen van geneeskunde vereiste inschrijving in de toen in Engeland bestaande artsenregisters (Bishops licence en Licence of the Royal College of Physicians111). Hij kan misschien tijdens zijn korte verblijf te Londen wel de gelegenheid gehad hebben zich enigs zins te vergewissen omtrent de inrichting en gang van zaken in de daar toen bestaande ziekenhuizen. Elke twijfel, die nog zou kunnen bestaan omtrent Willem Lemnius' verblijf te Londen, wordt weggenomen door de beschrijving van de reis die Levinus Lemnius in de zomer van 1560 naar Londen maakte.* Ik laat hier de vertaling volgen: 128

Archief | 1972 | | pagina 142