zugesagt und sich sonst wie sien uns überreichtes besigeltes und untherschreibenes Reuersall inn die Lenge fernet ausweist inn allen unstraflich zu ertzeigen Dargegenn haben wir ihnn Jehrlichenn so lange er inn undserm Dienste sein wirdt Sechts hundert taler oder dero werdt ann guettes ganghafter Schwedischen muntz für jeden huender thaler wir hunndert margk ortlich zurechnnen auff zwey terminn, neben einer Ehrkleiding auff ihm und hoffkleidung auff einem knectt und einem Jungenn, undt freye behausung zum Stock holm inn der Stadt, oder auff dem Malm gebenn und werden zu- lassen gnedigst zugesagt und nachgegeben Dafur sol er sich mith kost wictualia und allem andernn selbst versehen und versagen. Damach sich unser Cammereirer und Rentmeister zurichtenn wissen. Zu uhrkundt habenn vir diesenn brieff mitt eigener hannt unter- schribenn und unserm Koningklichem Secrett wissentlichenn becref- tigenn lassenn. Der gegebenn zum Stockholm den 31 December anno 60". In de herbenoemingsbrief, gedateerd 1 October 1566122, staat dat de "Khunijg den hochgelehrten Wijlhelmum Lemnijun der Medicijn Doc- torum aufs neue fur unsern Leijbartzt, Medijcum und Phijsicum jn un- sem Dijenst habenn aufnehmenn, und himit gnedigst bestellen lassen.". Verder is de zin in het laatste gedeelte van de brief van 1560 met de zelfvoorziening van kost en victualiën vervangen door: "vnd an Vic- tualijenn dreij Ochsen, neun Schafe, dreij Schweijn, acht pfundt Maltz, acht pfundt Roggenn, eijne tonne Butter, eijne tonne Stromling, zweij tonnen Ahll, zweij tonnen Torsch, zwo tonnen Lachs, sechs pfundt Hopfen, eijn tonne saltz, eijn halb Schippundt fijnijsche Hecht". Bovendien kreeg dr. Vilhelmus een aantal z.g. leengoederen ten ge schenke, t.w. een boerderij op Hundhammar in de gemeente Botkyrka en een vijftal boerderijen in de gemeente Bolsjö in Smaland, "opdat deze onze geliefde en trouwe dienaar Doctor Wilhelmus Lemnius zich met des te meer trouw en ijver zal kwijten van het hem toevertrouwde en ook verder in alle andere opzichten zal trachten Ons en Ons Rijk van het grootste nut te zijn, zoals zijn eed inhoudt en vermeldt. zodat hij en zijn erfgenamen bovengenoemde goederen en boerderijen in rechte vrijheid en vrij van schatting mogen genieten, gebruiken en behouden, doch met die voorwaarde, dat bovengenoemde Doctor Vil helmus en zijn erfgenamen verplicht zullen zijn, Ons en de Kroon daar mee steeds zó veel van dienst te zijn als bepaald is in de verordening, die door de Algemene Rijksadel goedgekeurd is, en ondertekend en verzegeld in het jaar 1562. Gedateerd Stockholm, de 9e Augustus van het jaar 1563". Over het goed Hundhammar is na Willems overlijden onenigheid ont staan tussen zijn erfgenamen en die van zijn Zweedse collega dr. Bengt 132

Archief | 1972 | | pagina 146