Olai. De samenwerking tussen de beide hofartsen was toch al niet harmonisch. Olai, die als eerste Zweed geneeskunde had gestudeerd (in Wittenberg) en die al aan het hof was tijdens koning Gustaf Wasa, daarnaast bevriend was met Göran Persson (misschien via Wittenberg), had een duidelijke jalousie de métier tegen Lemnius. Overigens was Olai toch wel een integer man, die eveneens zijn vorst trouw steunde en "bewaakte". Willem zou, door geldzorgen gekweld studiekosten van de beide zoons uit het eerste huwelijk en verliezen door schip breuken in 1566 Hundhammar aan Olai verkocht hebben. Dit wordt weliswaar door de zoon Stefan ontkend, maar de processtukken, aangehaald door Hult, getuigen er toch van dat Willems privé-leven niet zonder ernstige zorgen verliep. TWEEDE HUWELIJK Intussen had hij tevoren het huwelijksgeluk hervonden: op 18 juli 1563 hertrouwde hij met de Zweedse Elin Sasse, dochter van de legeroverste Stefan Sasse. Hult vermeldt op die dag uit de rekeningen van het pa leisarchief: "Voor de bruiloft van dr. Wilhelm in de stad. Voor de vorsten en freules 10 kannen rijnwijn". Op een andere plaats in deze bron staat dat toen ook rode wijn geschonken is. Dit huwelijk is vermoedelijk harmonisch geweest. Willem werd er door opgenomen in een familie met connecties in de hogere militaire krin gen, corresponderend met zijn hoge positie aan het hof. Daar konden zijn talenten tot volle ontplooiing komen als eerste lijfarts des konings: de dagelijkse zorg voor de koning in het paleis te Stockholm die ern stige toewijding vereiste, en de begeleiding van de vorst tijdens inspec tiereizen, van belang voor de oorlog met Denemarken. Verder was er het overleg met zijn collegae over de medische verzorging van de hof houding, waarbij de samenwerking met Dr. Olai niet altijd zonder span ningen verliep. Ook had hij het oppertoezicht en de verantwoordelijk heid over de hofapotheek. Buiten zijn werk aan het hof had hij een actieve rol bij een pestepidemie in 1565. Reeds in het begin van zijn aanstelling werd door de koning zijn aandacht gevraagd voor werk zaamheden in algemeen-medische zin. Hij adviseerde op diens verzoek inzake de organisatie van geneesmiddelenvoorziening en ziekenhuis wezen op voortreffelijke wijze. Dit rapport zal ik aan het eind van dit artikel nog nader toelichten. Het verzoek van de koning paste in het kader van vernieuwingen en sociaal-hygiënische maatregelen, die deze trachtte door te voeren. 133

Archief | 1972 | | pagina 147