TERUGKEER NAAR LONDEN Hoe het ook zij, dr. Vilhelmus Lemnius, ontslagen van zijn taak, ver moedelijk brodeloos, verliet Zweden en keerde terug naar Londen, waar hij te voren reeds begrip en vriendschap had ondervonden. Het was het enige oord waar hij zich veilig achtte: in de Nederlanden was de protestantenvervolging nog volop gaande, zelfs in hevigheid toe genomen. Er is twijfel mogelijk over de vraag of Lemnius uit zichzelf of gedwongen Zweden verliet. De vrijwillige gang is het meest waar schijnlijk, aangezien hij na betrekkelijk korte tijd werd teruggeroepen door koning Johan m op 28 april 1570127, in dezelfde functie en met dezelfde voorrechten als in de tijd van koning Erik. TWEEDE AMBTSPERIODE IN ZWEDEN Dit mag wel als een bewijs gelden, dat zijn verdiensten ook door de nieuwe koning en diens adviseurs op de juiste wijze geschat werden. Ook Olai werd later uit zijn gevangenschap ontslagen en in dezelfde functie als onder koning Erik hersteld. In deze tweede ambtsperiode werden Willems krachten gevergd bij een pestepidemie in 1572. In die tijd schreef hij zijn boek over pest, dat ik later nog zal noemen. Als hij langer geleefd had, zou hij misschien één van zijn idealen, waarover ik nog zal spreken, hebben kunnen verwezenlijken. De omstandigheden waren echter voor Lemnius onder koning Johan m niet byzonder gunstig. Deze koning had voortdurend zorgen over tel kens nieuwe samenzweringen, die ten doel hadden zijn gevangen half broer te bevrijden. Verder koesterde hij ten opzichte van de Lutherse kerk hervormingsplannen, die nogal tegenkanting ondervonden128. Weliswaar had hij medische belangstelling, doch deze ging meer in de richting van wat wij tegenwoordig paranormale geneeskunde noemen, en alchemie129, dan in de vooruitstrevende en vooral sociaal gerichte lijn van Willem Lemnius. OVERLIJDEN Helaas stierf Willem reeds op 19 oktober 1573, dus slechts vijf jaar na zijn vader. Zijn verdiensten werden dermate gewaardeerd dat hij be graven werd in de Riddarholmenkyrka (Riddereilandkerk) te Stock holm, waar alleen edelen en personen van betekenis werden bijgezet. Het epitaaf, dat op zijn graf heeft gestaan, geeft een korte levensbe schrijving en getuigt van zijn grootheid en bescheidenheid. 137

Archief | 1972 | | pagina 151