het origineel slecht leesbaar. Bovendien kan men nog, zo men wil, decembres vervangen door decern tres. In het eerste geval zou er dus gestaan hebben: toen hij 40 jaar oud was geworden. In het andere geval met decern tres, zou de betekenis geweest zijn: toen hij drie en vijftig jaar oud was geworden. Op grond van deze mogelijkheden twij felt Hult tussen 1520 en 1530 voor het geboortejaar. Rekening hou dend met de mogelijkheid van decern tres geeft hij de voorkeur aan 1520, daarbij als uitgangspunt nemend de sterfdatum 19 October 1573. Er is echter een andere vaststaande levensdatum van Willem Lemnius, n.l. zijn inschrijving aan de universiteit van Leuven op 11 juli 1545. Hij was toen vermoedelijk ongeveer 15 a 16 jaar oud, zodat zijn ge boorte in 1530 gesteld zou kunnen worden. Men kan de zin in het epitaaf ook zó opvatten, dat hij 40 jaar van zijn leven is gepasseerd, terwijl tweemaal Thors juk misschien duidt op 2 levensjaren daarna. Ik deel daarom niet de mening van Hult die ook nog twijfelt aan de ge boortedatum van Levinus Lemnius. Door talrijke auteurs is deze datum op 20 mei 1505 gesteld, maar Hult zou deze liever ongeveer 10 jaren eerder plaatsen. Weliswaar hebben genoemde auteurs geen van allen de bron vermeld waar zij deze datum hebben gevonden, maar het ligt nü wel voor de hand, dat dit geboortejaar van Levinus Lemnius juist is. PUBLICATIES EN BETEKENIS Van Willem Lemnius zijn niet zo veel publicaties bekend als van zijn vader. De vier die bekend zijn, worden hierna besproken. 1Een schrijven aan zijn vader (Epistola ad patrem qua obiter docetur educationem plus efficere in animis hominum quam aëris ambientis aut loei qualitatem) waarin wordt aangegeven, dat de opvoeding in de menselijke geest meer uitwerkt dan de hoedanigheid van het klimaat of van de landstreek. De brief is vermoedelijk geschreven tijdens zijn studietijd in Italië, en is gepubliceerd achter De termino vitae, Antverpiae, 1554 van zijn vader. Willem bedankt erin voor de opdracht die Levinus aan hem wijdde in diens boek De honesto animi et corporis oblectamento. 2. De Stomacace. Deze verhandeling (over mondzeer), door Levinus Lemnius gekenschetst als een zeer goed boek (luculentum librum), zou Willem hebben geschreven na zijn promotie te Pisa. Vader Lem nius voegt er aan toe, dat hij zich door de inhoud ontslagen acht van een uitvoerige bespreking van diagnose en therapie van scheur buik130. Verschillende auteurs zeggen, dat De Stomacace nooit in druk verschenen is131. Hiertegenover wordt in Schorbuti Historia, door 139

Archief | 1972 | | pagina 153