Salomon Alberti (Wittenberg, 1592) Willem Lemnius genoemd: vir magnus et multarum rerum in doctrina medica peritus, celebratusque ingenii nomine (een groot man, en in vele zaken der geneeskunst erva ren, beroemd en talentvol)13A Bij het lezen van Alberti's werkje133 bleken deze lofprijzingen te staan in een als bijlage opgenomen vraag over het voorkomen van 'grandines' (hagelvormige weefselafwijkingen) bij de mens en bij het varken, welke vraag de student Johannes Jakobus Alberti aan zijn vader stelt. Salomon Alberti, hoogleraar in de genees kunde aan de universiteit van Wittenberg, antwoordt o.m. als de ver handeling van Willem Lemnius nog zou bestaan, hij een Ilias na Ho merus zou moeten schrijven. Ook Salomon Alberti bevestigt dus in 1592 min of meer het niet meer bestaan van Willems studie134. Waar schijnlijk heeft Johannes Jakobus zijn lovende bewoordingen in jeug dig enthousiasme gegrond op de korte samenvatting, die Levinus Lem nius, de toen nog overal gelezen auteur, in De habitu et constitutione corporis gaf van de verhandeling van zijn zoon. In margine staat daar bij het eerder aangehaalde gedeelte (Archief 1971, p. 68): Guilielmi Lemnii de Stomacace liber vulgo Schoerbuyk, cui grando porcorum affinis. Simile a cloacis domesticis (Willem Lemnius' boek over ont steking van de mond, welke aan varkenshagel verwant is. Gelijkenis met huisvuilafvoer). Varkenshagel is, naar tegenwoordige opvatting een bepaald stadium van de levenskringloop van een lintworm bij het varken. Daarin komen de larvencysten als 'grandines', d.i. op hagel stenen gelijkende vormsels in de spieren, onder de tong en onder dc huid voor. Ze waren destijds een veel voorkomend ziekteverschijnsel bij varkens, maar werden nog niet herkend als onderdeel van een para sitaire cyclus. De afwijking was bij het slachten van de dieren al op het eerste gezicht duidelijk zichtbaar onder de tong. Als men bij het in specteren van de huid in de nabijheid van een grando de borstelharen uittrok, bleken de haarwortels bloederig te zijn. De vergelijking van varkenshagel met stomacace of scorbuut wordt duidelijker als men weet, dat grandines bij scorbuut bij de mens in een betrekkelijk vroeg stadium van deze ziekte kunnen optreden doordat de uitvoergangen van de haarzakjes verstopt raken, waarna zich ter plaatse een hoornachtige substantie ophoopt. Later ontstaan om deze grandines heen kleine bloedingen. De klassieke tandvleesbloedingen die wij kennen bij scorbuut, treden pas veel later op133. De vergelijking van de twee soorten grandines lijkt ons vreemd, maar wij moeten niet vergeten, dat in de 16e eeuw van microscopische waar neming nog geen sprake was. Daardoor was ook de mogelijkheid tol differentiëring van verschillende ziektebeelden gering, evenals die van op elkaar gelijkende ziekteverschijnselen bij mens en dier. Het is niet bekend of Willem in zijn studie behalve de gelijkenis ook mogelijke 140

Archief | 1972 | | pagina 154