lijk door de adellijke afkomst van zijn moeder en door zijn adellijke huwelijken, volgens het Zweedse Adelsboek met: I. Elisabeth Stalarm, II. met Catharina Mansdr. Oliveblad (volgens Hult met: I. Karin Luth Platting, II. met Anna Mansdr. Oliveblad). Kinderen: 1. Margaretha, geb. 1612, overl. 1681, huwde majoor Hendrik Larsson, geadeld Ekkestude, in tweede echt, overl. 1660. 2. Helena, overl. 14 mei 1653, huwde majoor Caspar Frederik Knor ring (16141667). 3. Emerentia, huwde admiraal-luitenant Hendrik Tomassen Eijsse, ge adeld Leonfelt. 4. Magdalena Katarina, overl. 1658, huwde Jacob Grundell, burge meester van Stockholm, in diens tweede echt (15901663). Stephan Lemnius werd bijgezet in de kerk te Botkyrka, waar hij het landgoed Hundhammar van zijn vader geërfd had. Tussen de adellijke wapenborden is daar nog het zijne met het opschrift (vertaald uit het Zweeds): "Ao 1637 ontsliep in God de edele en welgeboren heer Ste fan Lemnius Till Borg. God geve hem een zalige opstanding. Amen". Aan het hierna afgebeelde familiewapen, dat we ook reeds aantroffen bij Levinus Lemnius142, is vermoedelijk door of vanwege Stefan Lem nius als helmteken toegevoegd de god Thor. SUMMARY Willem Lemnius was the son of Levinus Lemnius M.D., author of De Miraculis Occultis Naturae and some other publications. A biography of Levinus Lemnius was published in Archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in 1971. In the present article the life of Willem (Zierikzee, 1530Stock holm, 1573) is reviewed, first as a student in Italy, then as a protestant refugee in London, and finally as the principal physician to the Swedish kings Erik xiv and Johan in; the life of king Erik xtv is also discussed briefly. Willem's importance as a pioneer in the develop ment of medicine and hospital care in Sweden is emphasized. Many data about Willem Lemnius, his private life and his functions are derived from the publications by Prof. O. Hult of Stockholm. Some new facts, found in publications and archives were added. Naschrift Noot 9 worde aangevuld met: posthuum verscheen van Dr J. J. Wes tendorp Boerma Zierikzee vroeger en nu, Unieboek nv. Bussum, 12 144

Archief | 1972 | | pagina 158