Jacobus Pietersz, clericus van het bisdom Utrecht, vicarius aan het altaar van St. Anna in de parochiekerk van O.L. Vrouw te Waarde in hetzelfde bisdom, vraagt om aan de curie wijdingen te ontvangen zelfs buiten de rechtens vastgestelde tijd. Supplicat Sanctitati Vestre devotus orator vester Jacobus filius Petri, clericus Traiectensis diocesis, perpetuus vicarius ad altare sancte Anne situm in parrochiali ecclesia beate Marie de Waerde eiusdem diocesis, qui ratione dicte vicarie, que solum per presbiteros obtineri consuevit, ad sacros ordines suscipiendos artatus existit, quatenus sibi specialem gratiam facientes, ut a quocumque catholico antisite gratiam et com- munionem sedis apostolice habente, in Romana curia residente, quem duxerit eligendum, tribus diebus dominicis et festivis etiam extra tem pora a jure statuta ad omnes sacros etiam presbiteratus ordines se facere promoveri et, postquam promotus fuerit, divina ministrare libere et licite valeat eidemque antistiti dictos ordines conferendi ac oratori illos recipiendi licentiam et facultatem concedere et indulgere miseri- corditer dignemini de gratia speciali. Non obstantibus constitutionibus et ordinationibus apostolicis ceterisque contrariis quibuscumque. Fiat ut petitur. J(ohannes). Et cum absolutione ad effectum. Et extra tempora a jure statuta. Et cum concessione et indulto predictis. Et quod presentis supplicationis sola signature sufficiat. Et committitur in camera apostolica examen. Fiat. J(ohannes). Datum Rome apud sanctum Petrum pridie Kalendas Marcii anno secundo. Reg. Suppl. Vol. 855, fol. 39, Vaticaans archief Rome. bijlage 15 28 februari 1486 Nicolaus Lamberti, clericus van het bisdom Utrecht, vraagt de provisie van de vicarie aan het altaar van O.L. Vrouw in de parochiekerk van St. Jacobus te Waarde in hetzelfde bisdom, vacant door het intreden van Theobaldus Hugonis in een klooster van de Minderbroeders Ob servanten, ofschoon Johannes Dandini, clericus van hetzelfde bisdom, de vicarie reeds gedurende verschillende jaren ten onrechte in bezit heeft. Beatissime pater. Cum perpetua vicaria ad altare beate Marie virginis situm in parrochiali ecclesia sancti Jacobi loei de Warde partium Zuut- 177

Archief | 1972 | | pagina 191