IVi Nederlandsche Werkelijke Schuld, administratiekantoor Pluym Backer, no. 34, een bewijs van eigendom van het planetarium, een tafel, een boek met wetten, een boek met aanspraken en een notulen boek. Het laatste is tot op heden niet teruggevonden. Het bewijs van eigendom van het planetarium is aanwezig en komt later ter sprake. De jaarlijkse rente aan het Heren Physica8 werd voor de eerste maal uitgekeerd in 1888; deze uitkering vindt nog steeds plaats. Toen in 1949 de toenmalige penningmeester van het Heren Physica aan het Zeeuwsch Genootschap verzocht om bij nabetaling de uitkering over de oorlogsjaren alsnog te mogen ontvangen, antwoordde de secretaris dat daarvan geen sprake kon zijn, omdat de laatste vijf jaren niet aan de vooiwaarde uit de schenkingsbrief betreffende het houden van lezingen was voldaan9. In 1926, ter gelegenheid van de te Middelburg gehouden vergadering van de Vereniging voor Geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wis kunde, werd in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap een ten toonstelling ingericht, waar o.a. uitgestald was het notulenboek met gecalligrafeerde titel van het Dames Physica (Unger, 1926). Tot de eigendommen behoorde verder o.a. enig servies. Het staat in de Catalogus (1890, p. 63, no. 583) beschreven als: "Blauwe melkkan, Chineesch met drie daarbij behoorende kommen en schotels. Engelsch namaak van Delftsch, uit Worchester met de halve maan. Vroeger in gebruik bij het Natuurkundig Gezelschap der Dames". In de laatste wereldoorlog zijn de meeste stukken verloren gegaan. Alleen een melk kannetje van Chinees porselein met blauwe versiering en een kop en schotel met het halve maan merk zijn nog over in het Zeeuws Museum. In 1893 verschafte mej. A. H. Luteyn, eertijds presidente van het Dames Physica, op verzoek van de secretaris van het Zeeuwsch Ge nootschap onderstaande historische notities Het Natuurkundig Genootschap door eenige dames te Middelburg op gericht in het jaar 1785 den 6den Augustus. 6 Aug. 1785 Opgericht. Op de eerste vergadering worden 3 Dames Directrices gekozen, de Heer v. d. Perre President, die met de Direc teuren van het Natuurkundig Gezelschap der Heeren, in onderhan deling is getreden, om de Dames in de gelegenheid te stellen het zelfde lokaal bij den Heer Rabinel te gebruiken, en omtrent het ge bruik der Physische instrumenten zegt dat die op dat tijdstip op f. 2000 werden geschat, dat indien men kwam tot eene erkentenis in geld voor het gebruik eene som van f. 140 a f. 150 toereikend zou 8. Register uitgaande stukken 18861889, brief 7.II.1887 9. Brief van Dr W. S. Unger 17.VII.1949 21

Archief | 1972 | | pagina 19