Jacobus Lamberti, priester van het bisdom Utrecht, verzoekt een nieu we provisie van de halve portie van de parochiekerk van St. Martinus te Ellewoutsdijk in voornoemd bisdom, die vacant is door de dood van Matheus Aggerman en waarvan de collatie en provisie door het ge wone gezag door sommigen betwijfeld worden rechtsgeldig te zijn, niet tegenstaande een gratia expectativa, als hij deze misschien heeft, Beatissime pater. Vacante alias altera porcione parrochialis ecclesie sancti Martini in Elwoutsdyck Traiectensis diocesis per obitum quon dam Mathei Aggerman, ultimi, dum vixit, dicte alterius porcionis rec- toris extra Romanam curiam et in partibus defuncti, devotus orator vester Jacobus Lamberti, presbiter dicte diocesis, dictam porcionem sic vacantem, ut prefertur, auctoritate ordinaria sibi conferri et de ea pro vided obtinuit necnon collacionis et provisionis predictarum vigore possessionem eiusdem porcionis extitit pacifice assecutus. Nichilominus tarnen, beatissime pater, dubitatur ab aliquibus collacionem et provisi- onem predictas ac omnia inde secuta viribus non subsistere, supplicat igitur dictus Jacobus, quatenus sibi de dicta porcione, que de jure pa- tronatus laycorum existit et cui cura imminet animarum cuiusque fruc- tus etc. quinque marcharum argenti communi extimatione valorem annuum non excedunt, sive ut premittitur sive alias quovis modo aut ex alterius cuiuscumque persona sive per liberam resignacionem ali- cuius in dicta curia vel extra earn eciam coram notario publico et tes- tibus sponte vacet, eciam si specialiter vel generaliter reservata, devo- luta seu in dicta curia vel extra earn litigiosa sit litis statum etc. pro expresso de novo dignemini misericorditer providere non obstante gratia expectativa, si quam habet forsan, in cancellaria declaranda. Cum ceteris non obstantiis et clausulis oportunis. Concessum ut petitur in presencia domini nostri pape. B(lasius) Graden(sis). Datum Rome apud sanctum Petrum Idus Novembris anno secundo. Reg. Suppl. Vol. 281, fol. 190 vso., Vaticaans archief Rome. bijlage 36 26 juni 1395 Bonifatius IX vergunt Johannes Wavoert, rector van de halve portie van de parochiekerk van St. Martinus te Westsouburg in het bisdom Utrecht, pauselijk kapelaan, alle voorrechten te genieten, welke zijn voorgangers aan pauselijke kapelanen hebben toegestaan. Bonifacius etc. dilecto filio magistro Johanni Wavoert, rectori medie porcionis parrochialis ecclesie sancti Martini de Westerzubborch, per 197

Archief | 1972 | | pagina 211